Տեղի է ունեցել «Աջակցություն Հայաստանում արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներին - երկրորդ փուլ» ծրագրի Վերստուգող կոմիտեի նիստը
15/03/2016
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարությունում մարտի 15-ին տեղի է ունեցել «Աջակցություն Հայաստանում արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներին - երկրորդ փուլ» ծրագրի Վերստուգող կոմիտեի նիստը: Վերջինին մասնակցել են ինչպես պետական, այնպես էլ հասարակական կազմակերպությունների և Եվրոպական Միության ներկայացուցիչները:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են ՀՀ-ում դատաիրավական բարեփոխումների ուղղությամբ Արդարադատության նախարարության կողմից իրականացված և ներկայում իրականացվող աշխատանքները:
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանը, անդրադառնալով իրականացվող բարեփոխումներին և կատարված աշխատանքների ծավալին, նշել է, որ ձեռնարկվել են ինստիտուցիոնալ և օրենսդրական մի շարք քայլեր, որոնք ուղղված են արդարադատության համակարգի կայացմանն ու կատարելագործմանը:
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը ներկայացրել է պատիժների այլընտրանքային կիրառման, պրոբացիոն ծառայության, բանտային պայմաններին վերաբերող հիմնախնդիրները, այդ ուղղությամբ տարվող օրենսդրական և կազմակերպչական բոլոր աշխատանքները, մատնանշել թիրախային այն ուղղությունները, որոնք գտնվում են նախարարության ուշադրության կենտրոնում և բխում են վերը նշված ծրագրային դրույթներից:
Եվրոպական Միության Հարևանության և բանակցությունների ընդլայնման հարցերով գլխավոր տնօրինության Արևելյան հարևանության հարցերով բաժնի ղեկավար Մաթիո Բուսքեթը դրական է գնահատել նախարարության ջանքերը ոլորտում շոշափելի առաջընթաց գրանցելու ուղղությամբ և հույս հայտնել, որ պրոբացիոն ծառայության համակարգը հնարավորինս շուտ կգործարկվի՝ ընդգծելով, որ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկը կարող է բանտային պայմանների ապահովման լավ օրինակ լինել:

Состоялось заседание Ревизионного комитета по программе “Поддержка реформ в области юстиции в Армении - второй этап”
15/03/2016
15 марта в Министерстве юстиции Республики Армения состоялось заседание Ревизионного комитета по программе “Поддержка реформ в области юстиции в Армении - второй этап”. В заседании приняли участие представители как государственных, так и общественных организаций, а также представители Европейского Союза.
В ходе заседания обсуждались работы, осуществленные и в настоящее время осуществляемые Министерством юстиции по судебно-правовым реформам.
Заместитель министра юстиции Виген Кочарян, говоря об осуществляемых реформах и объеме выполненных работ, отметил, что предпринят ряд институциональных и законодательных шагов, которые направлены на становление и усовершенствование системы юстиции.
Заместитель министра юстиции Сурен Крмоян представил основные проблемы, относящиеся к альтернативному применению наказаний, Пробационной службе, тюремным условиям, проводимые в этом направлении все законодательные и организационные работы, отметил целевые направления, которые находятся в центре внимания министерства и исходят из вышеуказанных программных положений.
Начальник отдела Восточного соседства Генерального директората Европейского союза по политике соседства и переговорам о расширении Матье Буске положительно оценил усилия министерства в достижении ощутимого прогресса в сфере и выразил надежду, что система пробационной службы в возможно короткие сроки будет задействована, подчеркнув, что уголовно-исполнительное учреждение “Армавир” может послужить хорошим примером обеспечения тюремных условий.