«Անձնական տվյալների պաշտպանությունը և ուղղակի մարքեթինգը» թեմայով աշխատանքային քննարկում
Մայիսի 13-ին Երևանում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալության կազմակերպած «Անձնական տվյալների պաշտպանությունը և ուղղակի մարքեթինգը» թեմայով աշխատանքային քննարկում՝ The SecDev Foundation կազմակերպության աջակցությամբ:
Աշխատաժողովի բանախոսներ ՀՀ ԱՆ անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալության պետ Շուշան Դոյդոյանը և վարչական վարույթների իրականացման բաժնի պետ Գևորգ Հայրապետյանը  քննարկմանը ներկա պետական ու մասնավոր կազմակերպությունների մասնակիցներին ներկայացրել են Հայաստանի Հանրապետությունում և Եվրամիությունում գործող ուղղակի մարքեթինգի օրենսդրական դաշտը և անցանկալի հաղորդագրություններից ու զանգերից սպառողների պաշտպանության մեխանիզմները:
Քննարկմանը մասնակցող բջջային կապի օպերատորների ներկայացուցիչները մանրամասնել են, որ գովազդային կամ այլ բնույթի ավտոմատացված հաղորդագրություններից բաժանորդների կողմից հրաժարվելու մեխանիզմներ առկա են: Սակայն այդօրինակ հաղորդագրությունների տարածման ծառայություններ մատուցում են նաև միջնորդավորված այլ կազմակերպություններ:
Վերոնշվածի առնչությամբ մասնակիցներին ներկայացվել է նաև ՀՀ ԱՆ անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալության կայացրած «Գովազդային նպատակներով անձնական հեռախոսահամարները օգտագործելու վերաբերյալ» խորհրդատվական որոշումը, որն իր տեսակի մեջ առաջին քայլն էր ուղղված տվյալ ոլորտի կարգավորմանը:
Աշխատանքային քննարկման ընթացքում անդրադարձել են նաև անձնական տվյալների պաշտպանության ոլորտի խնդիրներին և նախանշել հետագա անելիքները:

Working discussion on “Protection of personal data and direct marketing”
On 13 May, a working discussion on “Protection of personal data and direct marketing” took place in Yerevan, which was organised by the Personal Data Protection Agency of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia with the assistance of The SecDev Foundation.
Spokespersons of the workshop, Head of the Personal Data Protection Agency of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia Shushan Doydoyan and Head of the Division for Conducting Administrative Proceedings Gevorg Hayrapetyan presented to the participants of state and private organisations present at the discussion the legislative framework of direct marketing in the Republic of Armenia and the European Union, and the mechanisms for protection of consumers against unwanted messages and calls.
The representatives of the mobile operators participating in the discussion specified that there exist mechanisms for consumers to reject advertising or other types of automated messages. But services of distribution of such kind of messages are also delivered by other intermediary organisations.
With regard to the above-mentioned, the participants were also presented the non-binding decision of the Personal Data Protection Agency of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia “On the use of personal phone numbers for advertising purposes”, that was the first step of its kind aimed at regulating the given field.
During the working discussion, they also touched upon the problems in the field of personal data protection and predetermined further actions.