ՀՀ արդարադատության նախարարության և ՀՀ փաստաբանների պալատի համատեղ հայտարարություն
2017 թվականի փետրվարի 20-ին ՀՀ արդարադատության նախարարությունում հանդիպում է կայացել ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանի, ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանի և ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության պետ Արթուր Օսիկյանի միջև:
Հանդիպման շրջանակներում քննարկվել են փաստաբանական և քրեակատարողական գործունեության առկա հիմնահարցերը, որոնց արդյունքներով մասնակիցներն արձանագրել են, որ
1. չի թույլատրվում խուզարկել փաստաբանին իր մասնագիտական պարտականություններն անմիջականորեն կատարելիս,
2. քրեակատարողական հիմնարկ մուտք և ելք գործող անձը, ինչպես նաև նրա իրերը քրեակատարողական հիմնարկի վարչակազմի կողմից կարող են ենթարկվել զննության,
3. քրեակատարողական հիմնարկ մուտք գործող փաստաբանի մոտ առկա փաստաթղթերի զննությունն իրականացվում է առանց դրանց բովանդակությանը ծանոթանալու,
4. քրեակատարողական ծառայությունը լրացուցիչ միջոցներ կձեռնարկի քրեակատարողական հիմնարկների այցելուների կողմից հսկիչ անցագրային կետում (պահախուց) թողնված արգելված իրերի պահպանությունն ապահովելու նպատակով,
5. ՀՀ արդարադատության նախարարությունը քննարկման առարկա կդարձնի որոշ իրերի, օրինակ՝ փաստաբանական գործունեության համար անհրաժեշտ համապատասխան չափանիշների պահպանմամբ համակարգիչների, արգելված իրերի և առարկաների ցանկում ընդգրկված լինելը վերանայելու առումով համապատասխան օրենսդրական փոփոխությունների անհրաժեշտությունը:

Совместное заявление Министерства юстиции Республики Армения и Палаты адвокатов Республики Армения
20 февраля 2017 года в Министерстве юстиции Республики Армения состоялась встреча между Министром юстиции Республики Армения Арпине Оганнесян, председателем Палаты адвокатов Республики Армения Ара Зограбяном и главой Уголовно-исполнительной службы Министерства юстиции Республики Армения Артуром Осикяном.
В ходе встречи состоялось обсуждение существующих основных вопросов по адвокатской и уголовно-исполнительной деятельности, по результатам которого участники констатировали, что:
1.     не допускается обыскивать адвоката при непосредственном исполнении им своих профессиональных обязанностей;
2.     лицо, входящее в уголовно-исполнительное учреждение и выходящее из него, а также его вещи могут подвергаться досмотру со стороны администрации уголовно-исполнительного учреждения;
3.     досмотр документов, имеющихся у входящего в
уголовно-исполнительное учреждение адвоката, осуществляется без ознакомления с их содержанием;
4.     Уголовно-исполнительная служба предпримет дополнительные меры с целью обеспечения сохранности запрещенных вещей, оставленных посетителями уголовно-исполнительных учреждений  на контрольно-пропускном пункте (в камере хранения);
5.     Министерство юстиции Республики Армения поставит на обсуждение необходимость соответствующих законодательных изменений для пересмотра включения некоторых предметов, например, компьютеров, необходимых для адвокатской деятельности и соответствующих установленным критериям, в перечень запрещенных вещей и предметов.