Արփինե Հովհաննիսյանն ընդունել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ներկայացուցիչներին
ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանն այսօր ընդունել է ընտրություններում դիտորդական առաքելություն իրականացնող ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ պատվիրակությանը` առաքելության ղեկավար, դեսպան Ժան Պետերսոնի գլխավորությամբ:
Նախարարը պատվիրակության առաջարկով ներկայացրել է սահմանադրական բարեփոխումների շրջանակում ՀՀ ընտրական նոր օրենսգրքի մշակման գործընթացը, քաղաքական կոնսենսուսի արդյունքում դրանում կատարված փոփոխությունները՝ մասնավորապես անդրադառնալով ընտրողների ստորագրված ցուցակների հրապարակմանն ու անձի նույնականացման համար կիրառվող տեխնիկական սարքերի ներդրմանը:
Արփինե Հովհաննիսյանը նշել է, որ Հայաստանը ներկայում գտնվում է կարևոր փոփոխությունների նախաշեմին, և այս Ընտրական օրենսգիրքը հիմնականում ուղղված է ընտրական գործընթացի նկատմամբ հանրության վստահության բարձրացմանն ու ամրապնդմանը:

Арпине Оганнесян приняла представителей наблюдательной миссии БДИПЧ/ОБСЕ
Сегодня Министр юстиции Республики Армения Арпине Оганнесян приняла делегацию БДИПЧ/ОБСЕ, осуществляющую наблюдательную миссию на выборах, во главе с руководителем делегации, послом Жаном Петерсоном.
По предложению делегации Министр представила процесс разработки нового Избирательного кодекса Республики Армения в рамках конституционных реформ, изменения, внесенные в него в результате политического консенсуса, обратившись, в частности, к опубликованию подписанных списков избирателей и к внедрению технических устройств, применяемых для идентификации личности.
Арпине Оганнесян отметила, что Армения в настоящее время находится в преддверии важных изменений, и этот Избирательный кодекс в основном направлен на повышение и укрепление доверия общественности к избирательному процессу.