Արդարադատության նախարարն ընդունել է ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Արլեմ Դեզիրին
ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանն այսօր ընդունել է ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Արլեմ Դեզիրի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման ընթացքում նախարար Հարությունյանն ու ԵԱՀԿ ներկայացուցիչ Դեզիրը քննարկել են Հայաստանում խոսքի ազատության վիճակը և անդրադարձել  Սահմանադրության 2015 թվականի փոփոխություններով կարծիք արտահայտելու ազատության և տեղեկատվություն ստանալու իրավունքի համար առավել շատ սահմանված երաշխիքներին:
Նախարարի խոսքով, սահմանադրական փոփոխություններից հետո Արդարադատության նախարարությունը ձեռնամուխ է եղել օրենսդրության համապատասխանեցմանը մայր օրենքին: Այդ համատեքստում նախարար Հարությունյանը գործընկերոջ հետ քննարկել է տեղեկատվության ազատությանը, անձնական տվյալների և լրագրողների իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված օրենսդրական բարեփոխումների իրականացման ընթացքն ու կարևորել հավաքների անցկացման ժամանակ հասարակական կարգի պահպանությանը ներգրավված ոստիկանության ծառայողների և լրագրողների համար վերապատրաստման դասընթաց անցկացնելու հարցը:
ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Արլեմ Դեզիրը նշել է, որ Հայաստանը ԵԱՀԿ լավագույն գործընկերներից է և ընդգծել տեղեկատվության ազատության ոլորտում համագործակցությունն ավելի խորացնելու պատրաստակամությունը:
Հանդիպման ավարտին  ԵԱՀԿ կողմից տեղեկատվության ազատության ոլորտի բարեփոխմանն ուղղված փորձագիտական կարծիք ու խորհրդատվություն ստանալու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել:

Today, Minister of Justice of the Republic of Armenia, Davit Harutyunyan, hosted the  delegation led by OSCE Representative on Freedom of the Media, Harlem Désir.
During the meeting Minister Harutyunyan and OSCE Representative Désir discussed the state of freedom of speech in Armenia and touched upon more guarantees defined by the amendments to Constitution in 2015 for the right of freedom of expression and the right to information.
According to the Minister, the Ministry of Justice has undertaken to make the legislation compliant with the fundamental law following the constitutional amendments. In this context, Minister Harutyunyan discussed with the partner the current process of legislative reforms aimed at freedom of information, protection of personal data and the rights of journalists, and attached importance to conducting training courses for police officers and journalists engaged in the protection of the public order during rallies.
OSCE Representative on Freedom of the Media, Harlem Désir, noted that Armenia is one of the best partners of OSCE and underlined the willingness of further deepening of the co-operation in the field of freedom of information.
At the end of the meeting an arrangement was reached on receiving an expert opinion on reforming the field of freedom of information, as well as for receiving consultation by OSCE.