Կայացել է ՄԻՊ ռազմավարության 2017-2019թթ. գործողությունների ծրագրի համակարգող խորհրդի նիստը
ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանի նախագահությամբ այսօր տեղի է ունեցել Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունից բխող 2017-2019 թվականների գործողությունների ծրագրի համակարգող խորհրդի նիստը:
Նիստի ընթացքում արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանը ներկայացրել է ՄԻՊ ռազմավարության 2017-2019 թվականների գործողությունների ծրագրով սահմանված Արդարադատության նախարարության կատարած և կատարման ընթացքում գտնվող աշխատանքները: Ըստ այդմ՝ ավարտվել են ՔԿԱԳ մարմինների հետ ծննդյան ակտերի գրանցման վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման համակարգի ներդրման աշխատանքները: Կառավարության համապատասխան որոշման նախագծով նախատեսվել է ազատությունից զրկված անձանց համար արտաքին աշխարհի հետ հաղորդակցվելու իրավունքի իրացման նպատակով ներդնել տեսազանգից օգտվելու հնարավորություն:
Նիստի ընթացքում նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանը ներկայացրել է կատարման փուլում գտնվող մի շարք աշխատանքներ ևս:
Այնուհետև, ըստ նիստի օրակարգի՝ ՀՀ արտաքին գործերի, Բնապահպանության, Առողջապահության, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, Կրթության և գիտության,  Սփյուռքի, Մշակույթի նախարարությունների և ՀՀ ԿԱ ոստիկանության ներկայացուցիչները ևս Դավիթ Հարությունյանին ներկայացրել են իրենց գերատեսչությունների կողմից ՄԻՊ ազգային ռազմավարության 2017-2019 թվականների գործողությունների ծրագրով ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքը:
Ամփոփելով խոսքը՝ նախարար Հարությունյանը Խորհրդի անդամներին հորդորել է գործողությունների ծրագրով նախատեսված աշխատանքների կատարման ընթացքը և արդյունքները, ըստ ոլորտների, քննարկել համապատասխան գերատեսչություններում գործող հասարակական խորհուրդների անդամների հետ, որի ամփոփ ներկայացումը նախատեսվում է կազմակերպել ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից դեկտեմբերին:

Состоялось заседание координационного совета по Программе действий стратегии ЗПЧ на 2017-2019 гг.
Сегодня под председательством Министра юстиции Республики Армения Давида Арутюняна состоялось заседание координационного совета по Программе действий на 2017-2019 гг., вытекающих из Национальной стратегии защиты прав человека.
В ходе заседания Заместитель министра Виген Кочарян представил выполненные и находящиеся на стадии выполнения работы Министерства юстиции, установленные Программой действий стратегии ЗПЧ на 2017-2019 гг. В соответствии с этим, завершены работы по внедрению системы обмена информацией с органами ЗАГС о регистрации актов о рождении. Проектом соответствующего постановления Правительства предусмотрено внедрение возможности пользования видеозвонком с целью реализации права на коммуникацию с внешним миром для лиц, лишенных свободы.
В ходе заседания Заместитель министра юстиции Виген Кочарян представил еще ряд работ, находящихся на стадии выполнения.
Далее, согласно повестке заседания представители Министерства иностранных дел РА, Министерства охраны природы РА, Министерства здравоохранения РА, Министерства труда и социальных вопросов РА, Министерства образования и науки РА, Министерства Диаспоры РА, Министерства культуры РА и представители Полиции при Правительстве РА также представили Давиду Арутюняну ход исполнения принятых на себя их ведомствами обязательств по Программе действий стратегии ЗПЧ на 2017-2019 гг.
Резюмируя свое выступление, Министр Арутюнян призвал членов Совета рассмотреть по отраслям ход и результаты выполнения работ, предусмотренных Программой действий, с членами общественных советов, действующих в соответствующих ведомствах, обобщенное представление которой предусматривается организовать Министерством юстиции Республики Армения в декабре.