Հաշվետվություն հակակոռուպցիոն և պետական կառավարման համակարգի ոլորտում իրականացված բարեփոխումների վերաբերյալ
05/05/2018
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարությունը շարունակում է հակակոռուպցիոն և պետական կառավարման համակարգի ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները և ներկայացնում վերջին շրջանում կատարված աշխատանքները:
Մասնավորապես՝
1)     2017թ. հունիսի 9-ին ընդունվել է «Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին» օրենքի և հարակից օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթը, որի համաձայն ՀՀ-ում առաջին անգամ ստեղծվելու է կոռուպցիայի կանխարգելման մարմին:  Ի տարբերություն գործող հակակոռուպցիոն մարմինների՝ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն ունենալու է ինքնուրույն աշխատակազմ, ֆինանսավորվելու է ՀՀ պետական բյուջեից, օժտված է լինելու անկախության երաշխիքներով:
2)    2017 թ. հունիսի 9-ին ընդունված «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքով ընդլայնվել է հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող պաշտոնատար անձանց շրջանակը (բոլոր դատախազները, ազգային անվտանգության մարմինների, հարկային, մաքսային ծառայությունների, քննչական կոմիտեի և հատուկ քննչական ծառայության  քննիչները, Երևան քաղաքի վարչական շրջանների ղեկավարները, գնումների բողոքարկման խորհրդի անդամները), հստակեցվել է փոխկապակցված անձանց շրջանակը, ներդրվել է շահերի հայտարարագրման ինստիտուտը, ինչի արդյունքում կբարձրանա հանրային հաշվետվողականությունը:
3)    2017 թվականի հունիսի 9-ին ընդունվել է «Ազդարարման համակարգի մասին» ՀՀ օրենքը և հարակից օրենքները, որի շրջանակներում սահմանվել են ազդարարների պաշտպանության երաշխիքների, ինչպես նաև գործուն կառուցակարգերի ներդրման դրույթներ (անանուն հաղորդում ներկայացնելու մեխանիզմ), ինչը կնպաստի հանրության մեջ կոռուպցիայի նկատմամբ հասարակական անհանդուրժողական վերաբերմունքի ձևավորմանը, կոռուպցիոն դեպքերի բացահայտմանը, կոռուպցիոն դեպքեր բացահայտող մարմինների գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը:
4)    2017 թ. հունիսի 9-ին ընդունվել է «Դատախազության մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքը, որի համաձայն բարեփոխվել է հանցագործությունների վիճակագրության համակարգը:
5)    2017թ. հունիսի 9-ին ընդունվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որով քրեական օրենսգրքի 3112-րդ հոդվածը (Իրական կամ ենթադրյալ ազդեցությունը շահադիտական նպատակով օգտագործելը) համապատասխանեցվել է միջազգային չափանիշներին:
6)   Ձևավորվում են «Ազդարարման համակարգի մասին» ՀՀ օրենքից բխող մեխանիզմները:  ՀՀ ԱՆ նախաձեռնությամբ 2017 թ. հուլիսի 31-ին ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության դեսպանատան հետ ստորագրվեց «Աջակցություն ՀՀ կառավարության հակակոռուպցիոն ռազմավարության իրականացմանը» խորագրով համատեղ ծրագիրը, որի շրջանակներում ներկայումս իրականացվում են ազդարարման համակարգի վերաբերյալ հանրային իրազեկման լայնածավալ արշավներ: Իրականացված միջոցառումների արդյունքում կբարձրացվի քաղաքացիական հասարակության և հանրային իրազեկվածության մակարդակը՝ «Ազդարարման համակարգի մասին» օրենքի հիմնական սկզբունքների, կարգավորումների և նպատակի վերաբերյալ:
7)    Մեկնարկել է նոր հակակոռուպցիոն ռազմավարության մշակման գործընթացը:
8)    2017 թվականի հոկտեմբերի 30-ին մեկնարկել է Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հակակոռուպցիոն ցանցի ստամբուլյան հակակոռուպցիոն գործողությունների ծրագրի գնահատման 4-րդ փուլը: Նշված փուլի շրջանակներում Հայաստանին ներկայացվել էր հարցաշար և իրավիճակը տեղում գնահատելու նպատակով 2018 թվականի մարտի 12-ից 16-ը Հայաստանում է գտնվել ՏՀԶԿ մոնիթորինգային խումբը:  Այցի արդյունքում առաջացած մի շարք հարցերի պարզաբանման նպատակով ՏՀԶԿ քարտուղարության կողմից  Հայաստանին է ներկայացվել լրացուցիչ հարցաշար: Ներկայումս հարցաշարը վերջնականացվում է: Հատկանշական է, որ վերջնական գնահատումն իրականացվելու է 2018 թվականի հուլիսի 1-ին տասնօրյակում Փարիզում:
9)   2017 թվականի դեկտեմբերին, Եվրոպայի Խորհրդի Կոռուպցիայի դեմ պայքարի պետությունների խմբի (ԳՐԵԿՈ) հերթական 78-րդ լիագումար նիստում ընդունվել է ՀՀ վերաբերյալ 4-րդ փուլի գնահատման համապատասխանության զեկույցը, որի արդյունքում Հայաստանին տրված 18 հանձնարարականներից 17-ով գրանցվել է առաջընթաց:
10) 2018 թվականի մարտի 15-ին ընդունվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության «Ներքին և արտաքին ազդարարման դեպքում հաղորդումների հաշվառման և ձևակերպման օրինակելի ձևը, ինչպես նաև ազդարարին տրվող պաշտպանության միջոցների իրականացման ընթացակարգը սահմանելու մասին» N 272-Ն որոշումը:
11)   2018 թվականի ապրիլի 12-ին ընդունվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության «Ազդարարման միասնական էլեկտրոնային հարթակի տեխնիկական նկարագիրը և վարման կարգը հաստատելու մասին» N 439-Ն որոշումը:
12)  ՀՀ արդարադատության նախարարության մասնակցությամբ մշակվել և 2018 թ. մարտի 29-ին ընդունվել է «Հանրային ծառայության մասին» նոր օրենքը, որով հստակեցվել է պաշտոնների դասակարգումը,  կատարելագործվել են հանրային ծառայողների և բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց բարեվարքության, շահերի բախման, հայտարարագրման համակարգերը:
13)  Ներկայումս մշակվում է հանրային իրազեկման արշավի բազմակողմանի և համապարփակ ծրագիր՝ ուղղված հանրության իրազեկմանը հակակոռուպցիոն միջոցառումների, ծառայությունների մատուցման ոլորտում իրականացված բարեփոխումների, ազդարարման և բողոքարկման մեխանիզմների, պետական մարմնի հետ հարաբերակցվելիս անձանց իրավունքների վերաբերյալ:

Report on reforms implemented in the anti-corruption field and within the public administration system
05/05/2018
The Ministry of Justice of the Republic of Armenia continues to implement reforms in the anti-corruption field and within the public administration system and presents the activities carried out recently.
In particular:
(1)    the package of draft Laws "On making amendments and supplements to the Law "On Commission for the Prevention of Corruption" and related laws" was adopted on 9 June 2017, according to which a corruption prevention body will be established in Armenia for the first time. Unlike the existing anti-corruption bodies, the Commission for the Prevention of Corruption will have a self-reliant staff, will be financed from the State Budget of the Republic of Armenia and will be vested with guarantees for independence;
(2)    the scope of officials (all prosecutors, investigators of national security bodies, tax and customs services, the Investigative Committee and the Special Investigation Service, the heads of administrative districts of the city of Yerevan, members of the Procurement Appeals Board) having liability to submit a declaration has been expanded, the scope of affiliated persons has been specified, and the institute of declaration of interest has been introduced under the Law "On making amendments and supplements to the Law of the Republic of Armenia “On public service”” adopted on 9 June 2017, as a result of which the level of public accountability will rise;
(3)    on 9 June 2017, the Law of the Republic of Armenia "On the system of whistle-blowing" and related laws were adopted, within the scope whereof provisions on guarantees for protection of whistle-blowers, as well as introduction of active mechanisms have been defined (mechanism for submitting an anonymous report); this will help shape the public’s intolerant attitude towards corruption, reveal corruption-related cases and raise the level of effectiveness of the activities of bodies revealing corruption-related cases;
(4)    on 9 June 2017, the Law "On making a supplement and an amendment to the Law “On the Prosecutor's Office”” was adopted, according to which the system of crime statistics has undergone reforms;
(5)    on 9 June 2017, the draft Law of the Republic of Armenia "On making amendments and a supplement to the Criminal Code of the Republic of Armenia" was adopted, through which Article 3112 of the Criminal Code (Use of real or alleged influence for mercenary purposes) has been brought into compliance with international standards;
(6)    mechanisms deriving from the Law of the Republic of Armenia "On the system of whistle-blowing" are being established. On the initiative of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, on 31 July 2017, the joint project titled "Support for implementation of the Anti-Corruption Strategy of the Government of the Republic of Armenia" was signed with the Embassy of the United Kingdom in the Republic of Armenia, within the scope of which large-scale public awareness-raising campaigns on the system of whistle-blowing are currently being implemented. As a result of the implemented measures, the level of public awareness and awareness of civil society about the main principles, regulations and purpose of the Law "On the system of whistle-blowing" will be raised;
(7)    the process of development of the new Anti-Corruption Strategy has been launched;
(8)    The Fourth Round of Monitoring of the Istanbul Anti-Corruption Action Plan of the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) Anti-Corruption Network for Eastern Europe and Central Asia was launched on 30 October 2017. Within the scope of the mentioned Round, a questionnaire was submitted to Armenia, and from 12 to 16 March 2018, an OECD monitoring group was in Armenia for the purpose of on-site assessment of the situation. For the purpose of clarifying a number of issues having arisen as a result of the visit, the OECD Secretariat submitted an additional questionnaire to Armenia. Currently, the questionnaire is being finalised. It should be mentioned that the final monitoring will be carried out in Paris within the first ten days of July 2018.
(9)    the Group of States Against Corruption (GRECO) of the Council of Europe adopted the Compliance Report of Fourth Evaluation Round on the Republic of Armenia during the 78th regular plenary session in December 2017, and based on the results, progress has been made under 17 of the 18 assignments given to Armenia;
(10)  Decision of the Government of the Republic of Armenia No 272-N "On establishing the standard form for record-keeping and formulation of reports in case of internal and external whistle-blowing, as well as the procedure for implementation of the means of protection provided to a whistle-blower" was adopted on 15 March 2018;
(11)   Decision of the Government of the Republic of Armenia No 439-N "On approving the technical specifications and maintenance procedure of the unified electronic platform of whistle-blowing" was adopted on 12 April 2018;
(12)   The new Law “On public service” was developed by the Ministry of Justice of the Republic of Armenia and was adopted on 29 March 2018, specifying the classification of positions, and the systems of integrity and conflict of interests of public servants and high-ranking officials, as well as declaration have been improved;
(13)   a multifaceted and comprehensive plan for a public awareness-raising campaign is currently being developed in order to raise public awareness about anti-corruption measures, the reforms implemented in the service provision sector, the mechanisms for whistle-blowing and appealing, as well as the rights of persons when dealing with state bodies.