Վիգեն Քոչարյանը մասնակցել է «Ընդդեմ ռասայական խտրականության ու անհանդուրժողականության» խորագրով կլոր-սեղան քննարկմանը
27/06/2018
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանի մասնակցությամբ այսօր տեղի է ունեցել «Ռասայական խտրականության և անհանդուրժողականության դեմ պայքարը Հայաստանում» թեմայով կլոր սեղան-քննարկում: Վերջինին մասնակցել են պետական մարմինների, Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի, հասարակական և միջազգային կազմակերպությունների, ինչպես նաև ՀՀ-ում ներկայացված դեսպանատան ներկայացուցիչներ:
Հանդիպման նպատակն էր քննարկումների ծավալման արդյունքում համաչափ լուծումներ գտնել Հայաստանի վերաբերյալ ՌԱԵՀ-ի 2016 թվականին հրապարակված զեկույցում ներկայացված առաջարկությունների իրականացումն ապահովելու համար:
Վիգեն Քոչարյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպայի Խորհրդին, մասնավորապես, Ռասիզմի և անհանդուրժողականության հարցերով եվրոպական հանձնաժողովին՝ Արդարադատության նախարարության հետ արդյունավետ համագործակցության համար և այդ համատեքստում բարձր գնահատել Սահմանադրության բարեփոխումներին հաջորդած օրենսդրական փոփոխությունների լայնածավալ աշխատանքներին Եվրոպայի խորհրդի ցուցաբերած մասնագիտական խորհրդատվությունը:
Եվրոպայի խորհրդի Ռասիզմի և անհանդուրժողականության հարցերով եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ռետա Տիվանեն կարևորել է քննարկման կազմակերպումը՝ նշելով, որ Հանձնաժողովի աշխատանքն անդամ պետություններին քննադատելն ու սխալներ հայտնաբերելը չէ, այլ համատեղ քննարկումների արդյունքում խնդիրների վերհանումն ու լուծումներ գտնելն է:
Քննարկման ընթացքում փոխնախարար Քոչարյանը ներկայացրել է «Իրավահավասարության ապահովման մասին» և «Ազգային փոքրամասնությունների մասին» օրենքների նախագծերը, պատասխանել է ներկաների հարցերին:
Կլոր սեղան-քննարկումը կազմակերպվել էր Եվրոպայի խորհրդի Ռասիզմի և անհանդուրժողականության հարցերով եվրոպական հանձնաժողովի (ՌԱԵՀ (ECRI) կողմից՝ ՀՀ արդարադատության նախարարության և ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հետ համագործակցությամբ։

Vigen Kocharyan participates in round-table discussion entitled "Combating racial discrimination and intolerance"
27/06/2018
Today, a round-table discussion entitled "Combating racial discrimination and intolerance" took place with the participation of Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Vigen Kocharyan. Representatives of state bodies, the Staff of the Human Rights Defender, non-governmental and international organisations, as well as representatives of embassies represented in the Republic of Armenia participated in the round-table discussion.
The objective of the meeting was to find - as a result of holding discussions - proportionate solutions for ensuring implementation of the recommendations presented in the 2016 Report of the European Commission against Racism and Intolerance (ECRI) on Armenia.
Vigen Kocharyan expressed his gratitude to the Council of Europe, in particular to the European Commission against Racism and Intolerance, for effective co-operation with the Ministry of Justice and highly appreciated, in this context, the professional consultancy provided by the Council of Europe in regard to the large-scale activities for legislative amendments following the constitutional reforms.
Vice-Chair of the European Commission against Racism and Intolerance Reetta Toivanen attached importance to the organisation of the discussion, noting that the task of the Commission was not to criticise and identify the mistakes of member states, but to identify the issues and find solutions through joint discussions.
During the discussion, Minister Kocharyan presented the draft Laws "On ensuring legal equality" and "On national minorities" and answered questions from the participants attending the round-table discussion.
The round-table discussion was organised by the European Commission against Racism and Intolerance (ECRI), in co-operation with the Ministry of Justice of the Republic of Armenia and the Staff of the Human Rights Defender of the Republic of Armenia.