Արդարադատության նախարարը ԵՄ դեսպանի հետ քննարկել է համագործակցության հեռանկարները
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկիին:
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին մշտապես օժանդակելու համար և ընդգծել, որ ԵՄ աջակցությունը Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության ոլորտին անգնահատելի է:
ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանի արդարադատության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները Եվրամիության առաջնահերթություններից են: Այդ համատեքստում դեսպանը կարևորել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի, դատական համակարգի անկախության ամրապնդմանն ուղղված միջոցառումների արդյունավետ իրականացումը, վերջինում քաղհասարակության ներգրավվածության բարձրացումն ու այդ աշխատանքներն իրականացնելու հարցում հայտնել ԵՄ աջակցության պատրաստակամությունը:
Հանդիպման ընթացքում նախարար Զեյնալյանը դեսպան Սվիտալսկիի հետ քննարկել է արդարադատության ոլորտում իրականացվելիք ծրագրերն ու դրանց իրականացմանն ուղղված աշխատանքներում Եվրամիության օժանդակության հնարավորությունները:

Министр юстиции обсудил с послом ЕС перспективы сотрудничества
Сегодня Министр юстиции Республики Армения Артак Зейналян принял Главу делегации Европейского союза в Республике Армения — посла Петра Свитальского.
Министр поблагодарил посла за неизменную поддержку осуществляемых в Армении реформ и подчеркнул, что содействие ЕС сфере юстиции Республики Армения неоценимо.
Глава делегации ЕС отметил, что реформы в сфере юстиции Армении являются приоритетными для Евросоюза. В этом контексте посол подчеркнул важность борьбы с коррупцией, эффективного осуществления мероприятий, направленных на укрепление независимости судебной системы, повышения вовлеченности в это гражданского общества и выразил готовность ЕС в содействии осуществлению этих работ.
В ходе встречи Министр Зейналян обсудил с Послом Свитальским программы, осуществляемые в сфере юстиции, и возможности поддержки Евросоюза в работах по их осуществлению.