Արդարադատության նախարարության արձագանքը՝ ՔԿՀ-ներում դիտորդների խմբի անդամների մի շարք հայտարարությունների վերաբերյալ
31/07/2018
ՀՀ ԱՆ ՔԿՀ-ներում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող դիտորդների խմբի անդամները մամուլի ասուլիսի ժամանակ մի շարք հարցեր էին բարձրացրել, որոնց վերաբերյալ ՀՀ արդարադատության նախարարությունը հարկ է համարում պարզաբանել.
1. «Որևէ ՔԿՀ հարմարեցված չէ հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար, իսկ սանհանգույցները իսկական պատուհաս են»- շեշտել է ՀՀ ԱՆ ՔԿՀ-ներում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող Հասարակական դիտորդների խմբի իրավաբան Ռոբերտ Ռևազյանը:
Այս հարցի կապակցությամբ բազմիցս հայտնել ենք, որ ՀՀ արդարադատության նախարարությունը ձեռնամուխ է եղել անազատության մեջ պահվող և տեղաշարժման սահմանափակումներ ունեցող անձանց կարիքներին համապատասխան մատչելի պայմանների ստեղծման գործընթացին, մասնավորապես, ՀՀ արդարադատության նախարարության և ՀՀ առողջապահության նախարարության «Մարդասիրական օգնության հանրապետական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի համատեղ ջանքերով հաշմանդամություն ունեցող դատապարտյալներին և կալանավորված անձանց տրամադրվել են բժշկական նշանակության անհրաժեշտ սարքավորումները: ՀՀ ԱՆ 11 հիմնարկներ ապահովվել են առողջության առաջնային պահպանման անհրաժեշտ բժշկական սարքավորումներով: Քրեակատարողական հիմնարկներում հնարավորության դեպքում առանձնացվում են հաշվանդամություն ունեցող անձանց համար հարմարեցված վայրեր:
Ինչ վերաբերում է սանհանգույցների խնդրին, ապա հայտնում ենք, որ ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի և այլ քրեակատարողական հիմնարկների խցերում մշտապես կատարվել են մասնակի վերանորոգման աշխատանքներ, իսկ խոնավության պատճառ հանդիսացող արտաքին և ներքին կոյուղու համակարգի կապիտալ շինարարության աշխատանքները սկսվել են 29.05.2018 թվականից, և նախատեսվում են ավարտին հասցնել սույն թվականի սեպտեմբեր ամսին:
Բացի այդ, 25.06.2018 թվականին ավարտվել են ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի ներքին կոյուղու ցանցի, արտաքին և ներքին ջրամատակարարման ցանցի, սանհանգույցների, բաղնիքների, խոհանոցի, ներքին և արտաքին էլեկտրահամակարգի կապիտալ շինարարական աշխատանքների և էլեկտրական ենթակայանի վերանորոգման նախագծա-նախահաշվային փաստաթղթերի կազմման աշխատանքները, որտեղ ընդգրկվել է նաև հենաշարժողական խնդիրներ ունեցող անձանց համար սանհանգույցների հարմարեցումը:
2. «Գործնական տարբերություններ մենք դեռ չենք տեսել, բացի հայտարարություններից»- ասում է ՀՀ ԱՆ ՔԿՀ-ներում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող Հասարակական դիտորդների խմբի իրավաբան Ռոբերտ Ռևազյանը՝ անդրադառնալով թավշյա հեղափոխությունից հետո ՔԿՀ-ներում տարվող աշխատանքներին:
ՀՀ ԱՆ ՔԿՀ-ների տարվող աշխատանքների բարելավման ուղղությամբ միշտ կատարվել են և ներկայումս էլ կատարվում են բազմաթիվ փոփոխություններ: Մասնավորապես, վերջին ամիսներին մեծածավալ աշխատանքներ են կատարվել քրեական պատիժների համակարգի աշխատանքի վերաիմաստավորման, քրեակատարողական ոլորտի քաղաքականության նոր ուղղությունների մշակման, Քրեակատարողական համակարգի գործունեությունը կարգավորուղ օրենսդրության արդիականացման և գործնական պատշաճ կիրառման ուղղությամբ: Մասնավորապես կատարվել են հետևյալ աշխատանքները՝
1.1 ՀՀ կառավարության կողմից 2018 թվականին ընդունվել է «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» պետական ոչ առեվտրային կազմակերպություն ստեղծելու մասին» N 204-Ն որոշումը, որի համաձայն առողջապահական ծառայությունն առանձնացվում է և ստեղծվում է քրեակատարողական ծառայությունից անկախ մասնագիտական կառույց:
1.2 քրեակատարողական հիմնարկներ ապահովվել են առողջության առաջնային պահպանման անհրաժեշտ բժշկական սարքավորումներով: Իրականացվում են բժշկական անձնակազմի վերապատրաստման դասընթացներ:
1.3 Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության կողմից մշակվել և 2018 թվականի հուլիսի 12-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվել է «Հայաստանի Հանրապետության քրեակատարողական օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագիծը, որով առանձնապես ծանր հանցագործության համար որոշակի ժամկետով ազատազրկման կամ ցմահ ազատազրկման դատապարտված անձանց տրամադրվելու է տարվա ընթացքում առնվազն վեց կարճատեւ եւ երկու երկարատեւ տեսակցության իրավունք:
1.4 Պատժի կրումից պայմանական վաղաժամկետ ազատման ինստիտուտի արդյունավետության բարձրացման նպատակով Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության կողմից մշակվել և 2018 թվականի մայիսի 23-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվել է «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Հայաս­տանի Հանրապետության քրեակատարողական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին», «Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփո­խություններ կատարելու մասին» և «Պրոբացիայի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփո­խություններ և լրացում կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Վերոհիշյալ օրենսդրական փաթեթով նախատեսված պահանջների կատարումն ապահովելու նպատակով ՀՀ ԱՆ պրոբացիայի ծառայության վարությում արդեն իսկ ուսումնասիրվում է 21 դատապարտյալի գործ, որոնց պայամանական վաղաժամկետ ազատման իրավունքը ծագելու է 2018 թվականի սեպտեմբերի 1 –ից հետո:
1.5 2018 թվականի ապրիլի 9-ից ուժի մեջ մտած «Ներման մասին» ՀՕ- 149-Ն ՀՀ օրենքի հիման վրա, մշակվել են ենթաօրենսդրական ակտեր և ապահովվել է ներման ինստիտուտի նոր համակարգի գործնական կիրառությունը: Օրենքն ընդունվելուց հետո ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից ստացվել է 147 խնդրագիր, որից 82-ը արդեն ուղարկվել են ՀՀ կառավարություն»
1.6 ՀՀ ԱՆ կողմից մշակվել և 2018 թվականի հուլիսի 17-ին ՀՀ կառավարության աշխատակազմ է ներկայացվել «Հայաստանի Հանրապետության քրեակատարողական օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագիծը, որով սահմանվել են փակ և կիսափակ քրեակատարողական հիմնարկներում արտագնա դատական նիստ անցկացնելու հստակ հիմքեր և արդար դատաքննության իրավունքի ապահովմանն ուղղված երաշխիքներ:
1.7 Կատարվել են բազմաթիվ կադրային փոփոխություններ: Իրականացվում են կադրերի վերապատրաստման աշխատանքներ:
3. «Թավշյա հեղափոխությունից հետո արդարադատության նախարարությունը պահում է նույն դիրքորոշումը և նույն կերպ խոչընդոտում խմբի գործունեությունը»:
Նախ պարզ չէ, թե ինչպես կարող է ՀՀ արդարադատության նախարարությունը խոչընդոտել իրեն աջակցելու համար նախատեսված, իր իսկ կողմից ձևավորված հասարարակական դիտորդական խմբի գործունեությանը:
Իսկ եթե խոսքը գնում է քրեակատարողական հիմնարկներ անարգել մուտք գործելուն, ապա հայտնում ենք, որ Դիտորդների խմբի կողմից անարգել մուտքի և ելքի իրավունքը նույնացվում է անարգել տեսակցություններ ունենալու իրավունքի հետ:
Հարցի վերաբերյալ բազմիցս պարզաբանվել է, որ ՀՀ քրեակատարողական օրենսգիրքը Հասարակական դիտորդների խմբին ընձեռում է միայն պատիժ կատարող հիմնարկ անարգել մուտքի և ելքի իրավունք, և այդ իրավունքը ամբողջովին չի նույնացվում տեսակցություններ տրամադրելու իրավունքի հետ:
Բացի այդ, «Ձերբակալված և կալանավորված անձանց պահելու մասին» ՀՀ օրենքի 15-րդ հոդվածի 9-րդ պարբերության համաձայն. «Քննության շահերից ելնելով` ձերբակալված կամ կալանավորված անձանց տեսակցությունը օրինական ներկայացուցչի, մերձավոր ազգականների, զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչների և այլ անձանց հետ, բացառությամբ օրենքով նախատեսված դեպքերի, կարող է արգելվել քրեական վարույթն իրականացնող մարմնի որոշմամբ` այդ մասին գրավոր իրազեկելով ձերբակալվածներին պահելու վայրի կամ կալանավորվածներին պահելու վայրի վարչակազմին»:
Վերոնշյալ հոդվածից բխում է, որ քրեական վարույթ իրականացնող մարմինը իրավունք ունի արգելել կալանավորված կամ ձերբակալված անձի հետ Հասարակական դիտորդների խմբի անդամի տեսակցությունը՝ ելնելով քննության շահերից:
Ուստի, քրեական վարույթն իրականացնող մարմնի որոշմամբ ձերբակալված կամ կալանավորված անձանց տեսակցության վրա արգելանքը տարածվում է նաև Հասարակական դիտորդների խմբի նկատմամբ, և իրավաչափ չէ ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկներ անարգել մուտքի և ելքի իրավունքից ենթադրել ձերբակալված և կալանավորված անձանց հետ տեսակցություն ունենալու իրավունք:
Միաժամանակ, ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի հետ համատեղ մշակվել է ՀՀ քրեակատարողական օրենսգրքում լրացումներ կատարելու և «Ձերբակալված և կալանավորված անձանց պահելու մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքների նախագծերը, որոնցով կարգավորվում են նաև կալանավորված անձանց տեսակցելու հետ կապված հարաբերություններ: Օրենսդրական փաթեթը տեղադրված է /e-draft.am/ կայքում սակայն դիտորդական խմբի կողմից որևէ առաջարկություն չի ստացվել:

Ответ Министерства юстиции на ряд объявлений членов группы наблюдателей в УИУ
Во время пресс-конференции члены группы наблюдателей, осуществляющей общественный контроль в УИУ Министерства юстиции Республики Армения, озвучили ряд вопросов, относительно которых Министерство юстиции Республики Армения считает необходимым разъяснить:
1.     "Ни одно УИУ не приспособлено для лиц с инвалидностью, а санузлы — это настоящая беда", — отметил юрист Группы общественных наблюдателей, осуществляющей общественный контроль в УИУ Министерства юстиции Республики Армения Роберт Ревазян.
По поводу этого вопроса мы не раз сообщали, что Министерство юстиции Республики Армения инициировало процесс создания доступных условий в соответствии с нуждами содержащихся в заключении лиц с ограниченными возможностями передвижения, в частности, совместными усилиями ГНКО "Республиканский центр гуманитарной помощи" Министерства юстиции Республики Армения и Министерства здравоохранения Республики Армения осужденным и заключенным лицам с инвалидностью предоставлено необходимое оборудование медицинского назначения. 11 учреждений Министерства юстиции Республики Армения обеспечены медицинским оборудованием, необходимым для первичной охраны здоровья. В случае возможности в уголовно-исполнительных учреждениях выделяются места, приспособленные для лиц с инвалидностью.
Что касается проблемы санузлов, сообщаем, что в камерах уголовно-исполнительного учреждения "Нубарашен" и иных уголовно-исполнительных учреждений Министерства юстиции Республики Армения постоянно осуществлялись частичные ремонтные работы, а работы по капитальному строительству системы внешней и внутренней канализации, являющейся причиной влажности, начались с 29 мая 2018 года, и предположительно завершатся в сентябре сего года.
Кроме того, 25 июня 2018 года завершились капитальные строительные работы сети внутренней канализации, сети внешнего и внутреннего водоснабжения, санузлов, бань, кухни, внутренней и внешней электросистемы и работы по составлению проектно-сметных документов ремонта электрической подстанции уголовно-исполнительного учреждения "Нубарашен" Министерства юстиции Республики Армения, в которые включено также приспособление санузлов для лиц с опорно-двигательными проблемами.
2.     "Мы еще не видели практической разницы, кроме заявлений", — заметил юрист Группы общественных наблюдателей, осуществляющей общественный контроль в УИУ Министерства юстиции Республики Армения Роберт Ревазян, отметив работы, проводимые в УИУ после "бархатной" революции.
В направлении улучшения работ, проводимых в УИУ Министерства юстиции Республики Армения, всегда осуществлялось и на сегодняшний день также осуществляется множество изменений. В частности, в последние месяцы осуществлялись масштабные работы по переосмыслению работы системы уголовных наказаний, разработке новых направлений политики уголовно-исполнительной сферы, модернизации и надлежащему практическому применению законодательства, регулирующего деятельность уголовно-исполнительной системы. В частности, были выполнены следующие работы:
1.1.   В 2018 году Правительством Республики Армения было принято постановление № 204-N "О создании государственной некоммерческой организации "Центр уголовно-исполнительной медицины"", согласно которому здравоохранительная служба отделяется и создается профессиональная структура, независимая от уголовно-исполнительной службы.
1.2.   Уголовно-исполнительные учреждения были обеспечены медицинским оборудованием, необходимым для первичной охраны здоровья. Проводятся курсы переподготовки медицинского персонала.
1.3.   Министерством юстиции Республики Армения был разработан и 12 июля 2018 года полностью принят во втором чтении Национальным Собранием Республики Армения проект Закона Республики Армения "О внесении изменения в Уголовно-исполнительный кодекс Республики Армения", по которому лицам, осужденным к лишению свободы на определенный срок или к пожизненному лишению свободы за особо тяжкое преступление будет предоставлено право как минимум на шесть коротких и два длительных свидания в течение года.
1.4.       С целью повышения эффективности института условно-досрочного освобождения от несения наказания Министерством юстиции Республики Армения был разработан и 23 мая 2018 года полностью принят во втором чтении Национальным Собранием Республики Армения пакет проектов законов Республики Армения "О внесении изменений в Уголовный кодекс Республики Армения", "О внесении изменений и дополнения в Уголовно-исполнительный кодекс Республики Армения", "О внесении изменений в Уголовно-процессуальный кодекс Республики Армения " и "О внесении изменений и дополнения в Закон Республики Армения "О пробации".
С целью обеспечения выполнения требований, предусмотренных вышеуказанным законодательным пакетом, в производстве службы пробации Министерства юстиции Республики Армения уже рассматривается дело 21 осужденного, право на условно-досрочное освобождение которых возникнет после 1 сентября 2018 года.
1.5.   На основании вступившего в силу 9 апреля 2018 года Закона Республики Армения HO-149-N "О помиловании" были разработаны подзаконные акты и обеспечено практическое применение новой системы института помилования. После принятия Закона Министерством юстиции Республики Армения было получено 147 прошений, из которых 82 уже направлены в Правительство РА.
1.6.  Министерством юстиции Республики Армения разработан и 17 июля 2018 года представлен в Аппарат Правительства Республики Армения проект Закона Республики Армения "О внесении изменения в Уголовно-исполнительный кодекс Республики Армения", которым установлены четкие основания проведения выездного судебного заседания в закрытых и полузакрытых уголовно-исполнительных учреждениях и гарантии, направленные на обеспечение права на справедливое судебное разбирательство.
1.7.   Осуществлены многочисленные кадровые изменения. Проводятся работы по переподготовке кадров.
3.     "После "бархатной" революции Министерство юстиции придерживается той же позиции и таким же образом препятствует деятельности группы".
Во-первых, неясно, каким образом Министерство юстиции Республики Армения может препятствовать деятельности сформированной им же и предусмотренной для содействия ему же общественной наблюдательной группы.
А если речь идет о беспрепятственном доступе в уголовно-исполнительные учреждения, сообщаем, что право на беспрепятственный вход и выход Группы наблюдателей идентифицируется с наличием права на беспрепятственные свидания.
Относительно вопроса многократно представлялись разъяснения о том, что Уголовно-исполнительный кодекс Республики Армения предоставляет Группе общественных наблюдателей право на беспрепятственный вход и выход только в учреждение, осуществляющее наказание, и это право полностью не идентифицируется с правом на предоставление свиданий.
Кроме этого, согласно абзацу 9 статьи 15 Закона Республики Армения "О содержании задержанных и арестованных лиц": "Исходя из интересов следствия свидание задержанных или арестованных лиц с законным представителем, близкими родственниками, представителями средств массовой информации и другими лицами, за исключением предусмотренных законом случаев, может быть запрещено постановлением органа, осуществляющего уголовное производство, с письменным уведомлением об этом администрации места содержания задержанных или места содержания арестованных".
Из вышеуказанной статьи вытекает, что осуществляющий уголовное производство орган имеет право запретить свидание члена Группы общественных наблюдателей с арестованным или задержанным лицом исходя из интересов следствия.
Следовательно, запрет на свидание с задержанными или арестованными лицами по постановлению осуществляющего уголовное производство органа распространяется также на Группу общественных наблюдателей, и, пользуясь правом беспрепятственного входа и выхода в уголовно-исполнительные учреждения Министерства юстиции Республики Армения, неправомерно предполагать наличие права на свидание с задержанными и арестованными лицами.
Одновременно, совместно с Офисом защитника прав человека Республики Армения разработаны проекты законов Республики Армения о внесении дополнений в Уголовно-исполнительный кодекс Республики Армения и "О внесении дополнений в Закон Республики Армения "О содержании задержанных и арестованных лиц", которыми регулируются также отношения, связанные со свиданием с арестованными лицами. Законодательный пакет размещен на сайте /e-draft.am/, однако со стороны Группы наблюдателей каких-либо предложений не поступало.