Արտակ Զեյնալյան. «Տեղեկության մատչելիության առումով Հայաստանում իրավակիրառ պրակտիկան աշխարհում լավագույններից է»
23/10/2018
ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանն այսօր ընդունել է ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Արլեմ Դեզիրի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման ընթացքում նախարարի պաշտոնակատարն ու ԵԱՀԿ ներկայացուցիչը քննարկել են Հայաստանում խոսքի ազատության վիճակը, ինչպես նաև կարծիք արտահայտելու ազատության և տեղեկություն ստանալու իրավունքի համար սահմանված երաշխիքների ամրապնդմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Արլեմ Դեզիրը նշել է, որ Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխությունները նոր հնարավորություն են ստեղծում մամուլի ազատության ամրապնդման և այդ նպատակով անհրաժեշտ օրենսդրական բարեփոխումներ իրականացնելու համար:
Արտակ Զեյնալյանը տեղեկացրել է, որ  նախքան արդարադատության նախարարի պաշտոնում նշանակվելը զբաղվել է իրավապաշտպան գործունեությամբ և բազմաթիվ գործեր է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան մամուլի ազատության պաշտպանության նպատակով: Նախարարի պաշտոնակատարի խոսքով, թեև այսօր կան որոշակի օրենսդրական բացեր, այդուհանդերձ, տեղեկության մատչելիության առումով Հայաստանում իրավական դաշտն ու իրավակիրառ պրակտիկան աշխարհում լավագույններից է:
Նախարարի պաշտոնակատարը, անդրադառնալով տեղեկատվության աղբյուրների պաշտպանության հարցին, նշել է, որ Հայաստանում կա Սահմանադրական դատարանի որոշում, որով Եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքը ներմուծվել է Հայաստանի իրավական համակարգ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև լրագրողների իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված օրենսդրական բարեփոխումների իրականացման, ինչպես նաև լրագրողների վերապատրաստման դասընթաց անցկացնելու հնարավորությունները:
Հանդիպման ավարտին  ԵԱՀԿ կողմից տեղեկատվության ազատության ոլորտի բարեփոխմանն ուղղված փորձագիտական կարծիք ու խորհրդատվություն ստանալու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել:

Артак Зейналян: "В плане доступности информации правоприменительная практика в Армении является одной из лучших в мире"
23/10/2018
Исполняющий обязанности Министра юстиции Артак Зейналян сегодня принял делегацию, возглавляемую представителем ОБСЕ по вопросам свободы прессы Арлемом Дезиром.
В ходе встречи исполняющий обязанности Министра и представитель ОБСЕ обсудили ситуацию со свободой слова в Армении, а также ряд вопросов, касающихся укрепления установленных гарантий свободы выражения мнения и права на получение информации.
Арлем Дезир отметил, что произошедшие в Армении изменения создают новые возможности для укрепления свободы прессы и для осуществления в этих целях необходимых законодательных реформ.
Артак Зейналян сообщил, что до назначения на должность Министра юстиции занимался правозащитной деятельностью и в целях защиты свободы прессы представил множество дел в Европейский суд по правам человека. По словам исполняющего обязанности Министра, несмотря на то, что сегодня имеются определенные законодательные пробелы, тем не менее в плане доступности информации правовое поле и правоприменительная практика в Армении являются одними из лучших в мире.
Исполняющий обязанности Министра, затронув вопрос защиты источников информации, отметил, что в Армении имеется постановление Конституционного Суда, по которому прецедентное право Европейского суда инкорпорировано в правовую систему Армении.
В ходе встречи стороны также обсудили возможности осуществления законодательных реформ, направленных на защиту прав журналистов, а также проведения семинара по переподготовке журналистов.
В завершение встречи была достигнута договоренность о получении от ОБСЕ экспертного мнения и консультации, направленной на реформу сферы свободы информации.