Արտակ Զեյնալյանն Ադրբեջանի գլխավոր դատախազի տեղակալին հորդորել է զբաղվել կոռուպցիոն ներքին խնդիրների պատշաճ քննությամբ
13/11/2018
Կոռուպցիայի դեմ պայքարի նվաճումների մասին խոսելիս՝ Ադրբեջանը պետք է հիշի, որ դեռևս իրավական գնահատականներ տրված չեն «Պանամայի փաստաթղթերում» Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության, նրանց ընտանիքի անդամների մասին տեղեկություններին, ինչպես նաև պատշաճ քննված չեն Ադրբեջանի կողմից ԵՄ կառույցների տարբեր պաշտոնյաներին կաշառելու և ադրբեջանական ընկերությունների կողմից փողերի մեծածավալ լվացման հարցերը: Հռոմում տեղի ունեցած հակակոռուպցիոն համաժողովի ժամանակ, անդրադառնալով Ադրբեջանի պատվիրակության ներկայացուցիչ, Գլխավոր դատախազի տեղակալ Կամրան Ալիևի այն հայտարարությանը, ըստ որի՝ «գրավյալ տարածքներում կան օրենսդրության չարաշահումներ, կոռուպցիոն ռիսկեր և այնտեղ հնարավոր չէ իրականացնել հակակոռուպցիոն միջոցառումներ», այս մասին է հայտարարել ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանը՝ խորհուրդ տալով  ադրբեջանցիներին զբաղվել կոռուպցիոն ներքին խնդիրների պատշաճ քննությամբ:
Նախարարի պաշտոնակատարը նաև հիշեցրել է Ադրբեջանի ներկայացուցչին, որ հակակոռուպցիոն մասնագիտական համաժողովը քաղաքական, իրականությանը չհամապատասխանող հայտարարություններ անելու հարթակ չէ, իսկ եթե ցանկանում են խոսել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի շուրջ, ապա խոսեն էթնիկ ծագման հիմքով Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանցիների կողմից մարդու հիմնարար իրավունքի՝ կյանքի իրավունքի ոտնահարման մասին:

Артак Зейналян призвал заместителя генерального прокурора Азербайджана заняться надлежащим рассмотрением внутренних коррупционных проблем
13/11/2018
Говоря о достижениях борьбы с коррупцией, Азербайджан должен помнить, что все еще не даны правовые оценки содержащимся в "Панамских документах" сведениям о высшем руководстве Азербайджана, членах их семьи, а также надлежащим образом не рассмотрены вопросы подкупа Азербайджаном различных должностных лиц структур ЕС и крупномасштабного отмывания денег азербайджанскими компаниями. Об этом заявил исполняющий обязанности Министра юстиции Республики Армения Артак Зейналян во время антикоррупционного форума, состоявшегося в Риме, отмечая заявление представителя делегации Азербайджана — заместителя Генерального прокурора Азербайджана Камрана Алиева, согласно которому "на захваченных территориях существуют злоупотребления законодательства, коррупционные риски, и там невозможно осуществлять антикоррупционные мероприятия", и посоветовал азербайджанцам заняться надлежащим рассмотрением внутренних коррупционных проблем.
Исполняющий обязанности Министра также напомнил представителю Азербайджана, что антикоррупционный профессиональный форум не площадка для политических, не соответствующих действительности заявлений, а если есть желание затронуть проблему Нагорного Карабаха, то следует поговорить об ущемлении азербайджанцами в Нагорном Карабахе фундаментального права человека — права на жизнь на основании этнического происхождения.