Հանրային քննարկում ՄԻՊ գործողությունների ծրագրի վերաբերյալ
ՀՀ  արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանն այսօր մասնակցել է Մարդու իրավունքների պաշտպանության ռազմավարությունից բխող 2017-2019թթ. գործողությունների ծրագրի հանրային քննարկմանը: Վերջինին մասնակցել են նաև ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Շոմբի Շարփը,  ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ, Գործողությունների ծրագրի համակարգող Վիգեն Քոչարյանը, ինչպես նաև պետական այլ գերատեսչությունների, Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի, միջազգային կազմակերպությունների և քաղհասարակության ներկայացուցիչներ:
Քննարկումը կազմակերպվել է ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող «Մարդու իրավունքների խթանում և պաշտպանություն» ծրագրի շրջանակում, որն իրականացվում է ՄԱԿ-ի Զարգացման կազմակերպության, ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի կողմից։
Արտակ Զեյնալյանը շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ-ին և ՄԱԿ-ին հանրային քննարկման կազմակերպանն աջակցելու համար, կարևորել 2017 թվականին հաստատված ծրագրում հանրային քննարկումների պարբերական անցկացման ինստիտուտը ներդնելու քայլը՝ վստահեցնելով, որ ՄԻՊ ոլորտում հանրային քննարկումները նպաստում են քաղաքացիական հասարակության կողմից պետական մարմինների իրագործած աշխատանքի նկատմամբ վերահսկողության ամրապնդմանը: Նախարարի պաշտոնակատարի խոսքով՝ այս տարվա գարնանը Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա, ոչ բռնի հեղափոխությունը անհրաժեշտ է վերածել ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների՝ որպես առաջնահերթություն սահմանելով մարդու և քաղաքացու հիմնարար իրավունքների և ազատությունների պաշտպանությունը: «Այս գործընթացում խիստ կարևորում եմ քաղաքացիական հասարակության ներգրավվածությունը և անմիջական մասնակցությունը որոշումների կայացմանը, փոփոխությունների իրականացմանը և համակարգի վերակառուցմանը: Մենք միայն համատեղ ուժերով կարող ենք կյանքի կոչել երազանքի երկիր ունենալու մեր ցանկությունը, որտեղ մարդը իրապես կհանդիսանա բարձրագույն արժեք, իսկ նրա հիմնական իրավունքների և ազատությունների հարգումն ու պաշտպանությունը կդիտարկվեն հանրային իշխանության կարևորագույն պարտականություն»,- ասել է Արտակ Զեյնալյանը՝ ընդգծելով, որ Արդարադատության նախարարությունը նախաձեռնել է Գործողությունների ծրագրի վերանայման գործընթաց՝ հնարավորություն ընձեռելով պետական մարմիններին և քաղաքացիական հասարակությանը ներկայացնելու իրենց առաջարկությունները:
Նախարարի պաշտոնակատարը պատրաստակամություն է հայտնել միջազգային գործընկերների հետ համատեղ ջանքերով նյութականացնել և կյանքի կոչել Հայաստանում մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության Կառավարության տեսլականը:
Դեսպան Սվիտալսկին վերահաստատել է, որ Եվրոպական միությունը կարևորում է Հայաստանում մարդու իրավունքների ամրապնդումը, ինչն էլ արտացոլված է ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրում: Նա նաև ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է ապահովել քաղաքացիական հասարակության ավելի լայն ընդգրկվածություն մոնիթորինգի և գնահատման գործողություններում:
ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Շոմբի Շարփը ևս պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու Կառավարությանը ՄԻՊ վերանայված ռազմավորության գործողություններն իրագործելու, ոլորտը էապես բարեփոխելու և նոր ՄԻՊ գործողությունների ծրագրի մշակման հարցում:
Այնուհետև, հանրային քննարկման մասնակիցներին են ներկայացվել Մարդու իրավունքների պաշտպանության գործողությունների ծրագրի մշտադիտարկման և հաշվետվության համակարգի բարելավմանը վերաբերող զեկույցը, ինչպես նաև Գործողությունների ծրագրի 2017թ. երկրորդ և 2018թ. առաջին կիսամյակների միջոցառումների իրականացման հաշվետվությունները:

Общественное обсуждение o Программe действий ЗПЧ
Сегодня исполняющий обязанности Министра юстиции Артак Зейналян принял участие в общественном обсуждении Программы действий на 2017-2019 годы, вытекающей из стратегии Защиты прав человека. В обсуждении приняли участие также руководитель делегации ЕС в Республике Армения посол Петр Свитальский, постоянный координатор ООН в Армении, постоянный представитель Программы развития ООН Шомби Шарп, Заместитель министра юстиции Республики Армения, координатор Программы действий Виген Кочарян, а также представители иных государственных ведомств, аппарата Защитника прав человека, международных организаций и гражданского общества.
Обсуждение было организовано в рамках финансируемой ЕС Программы "Стимулирование и защита прав человека", которая осуществляется Организацией развития ООН, Фондом ООН в области народонаселения и ЮНИСЕФ.
Артак Зейналян поблагодарил ЕС и ООН за содействие в организации общественного обсуждения, подчеркнул важность шага по внедрению в утвержденной в 2017 году программе института периодического проведения общественных обсуждений, заверив, что в сфере ЗПЧ общественные обсуждения способствуют укреплению контроля гражданского общества за работой, осуществленной государственными органами. По словам исполняющего обязанности Министра, произошедшую весной этого года в Армении бархатную, ненасильственную революцию необходимо преобразовать в институциональные реформы, установив в качестве первоочередности защиту фундаментальных прав и свобод человека и гражданина. "В этом процессе крайне важна вовлеченность гражданского общества и непосредственное участие в принятии решений, осуществлении изменений и перестройке системы. Только совместными усилиями мы можем воплотить в жизнь наше желание иметь страну нашей мечты, где человек действительно станет наивысшей ценностью, а уважение и защита его основных прав и свобод будут рассматриваться как важнейшая обязанность общественной власти", — сказал Артак Зейналян, подчеркнув, что Министерство юстиции инициировало процесс пересмотра Программы действий, предоставив возможность государственным органам и гражданскому обществу представить свои предложения.
Исполняющий обязанности Министра выразил готовность совместными усилиями с международными партнерами материализовать и претворить в жизнь видение Правительства по защите прав и фундаментальных свобод человека в Армении.
Посол Свитальский подтвердил, что Европейский союз придает важность укреплению прав человека в Армении, что отражено в Соглашении о всестороннем и расширенном партнерстве, подписанном между ЕС и Арменией. Он также подчеркнул, что необходимо обеспечить более широкую вовлеченность гражданского общества в действия по мониторингу и оценке.
Постоянный координатор ООН, постоянный представитель Программы развития ООН Шомби Шарп также выразил готовность оказывать содействие Правительству в вопросе реализации пересмотренной Стратегии действий ЗПЧ, значительной реформы сферы и разработки новой Программы действий ЗПЧ.
Далее участникам общественного обсуждения были представлены доклад, относящийся к улучшению системы мониторинга и отчетности Программы действий Защиты прав человека, а также отчеты осуществления мероприятий Программы действий на второе полугодие 2017 года и первое полугодие 2018 года.