Արդարադատության նախարարության և Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչները քննարկել են քրեակատարողական ոլորտին առնչվող հարցեր
27/12/2018
ՀՀ արդարադատության նախարարության և Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ դեկտեմբերի 26-ին  տեղի է ունեցել քննարկում քրեակատարողական հիմնարկներին վերաբերող մի շարք հարցերի շուրջ:
Հանդիպմանը մասնակցել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի քրեական արդարադատության ոլորտում և զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության դեպարտամենտի ղեկավար Արտյոմ Սեդրակյանը, ՄԻՊ Կանխարգելման ազգային մեխանիզմի իրականացման համակարգող-խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի կանխարգելման վարչության պետ Գոհար Սիմոնյանը, Արդարադատության նախարարության հակակոռուպցիոն և քրեակատարողական քաղաքականության մշակման վարչության պետ Կարեն Հակոբյանը, վարչության պետի տեղակալ Շուշանիկ Ղուկասյանը, վարչության աշխատակից Արփինե Սարգսյանը, Պաշտպանի աշխատակազմի և Արդարադատության նախարարության այլ ներկայացուցիչներ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են «Քրեակատարողական համակարգում ազատությունից զրկված կանանց և անչափահասների իրավունքների ապահովման վերաբերյալ» Մարդու իրավունքների պաշտպանի արտահերթ զեկույցը, Պաշտպանի աշխատակազմի կանխարգելման ազգային մեխանիզմի կողմից 2018 թվականի սեպտեմբերի 10-ին ՀՀ ԱՆ «Հրազդան», ինչպես նաև 2018 թվականի հոկտեմբերի 15-ին ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկներ կատարած մշտադիտարկման այցերի վերաբերյալ տեղեկանքները:
Կարևորվել է համատեղ աշխատանքը՝ այն որակելով արդյունավետ և պրոֆեսիոնալ:
Սուրեն Քրմոյանը ներկայացրել է քրեակատարողական հիմնարկներում կատարված բարեփոխումները, անդրադարձել Պաշտպանի զեկույցներում և տեղեկանքներում բարձրացված, Արդարադատության նախարարության կողմից նախանշված խնդիրներին և առաջարկել դրանց լուծման կարճաժամկետ և երկարաժամկետ մեխանիզմներ:
Քննարկման ընթացքում հատուկ անդրադարձ է կատարվել քրեակատարողական հիմնարկներում առկա սննդի, բուժսպասարկման, զբաղվածության, կրթության հարցերին, ինչպես նաև քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցների սոցիալական ապահովությանն ու վերջիններիս աշխատանքի պատշաճ կազմակերպման պայմաններին: Նույն համատեքստում, քննարկվել են դեղորայքի ընդունման և դրա կիրառման, հոգեբանական խնդիրներին վերաբերող հարցեր:
Նշենք, որ բացի նրանից, որ դատապարտյալները օրենքով սահմանված չափով տեսակապի (skype) համակարգից օգտվելու իրավունք ունեն, այժմ առավել մեծ ջանքերով Արդարադատության նախարարության և Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից նախատեսվում են բարելավվել արտաքին աշխարհի հետ շփման պայմանները: Որպես օրինակ նշվել է, որ այսօր արդեն քրեակատարողական հիմնարկներում քաղաքային հեռախոսների կողքին նշված են բոլոր ցուցումները, թե ինչպես կարելի է կապ հաստատել Պաշտպանի թեժ գծի աշխատակիցների հետ:
Քննարկման ընթացքում երկու մարմինների ներկայացուցիչները կարևորել են քրեակատարողական հիմնարկներում գտնվող անչափահասների, երիտասարդների կրթությանը վերաբերող հարցերը: Ընդգծվել է նաև, որ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության կողմից 2018 թվականի մարտի 21-ին ՀՀ ԱՆ «Իրավական կրթության և վերականգնողական ծրագրերի իրականացման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ին տրվել է միջնակարգ հանրակրթական ծրագրերով, առկա ուսուցմամբ գործունեության լիցենզիա: ՊՈԱԿ-ը ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության կողմից համապատասխան ֆինանսավորում ստանալուց հետո հանրակրթությունը կկազմակերպի սահմանված կարգով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկման առարկա են դարձվել Մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցներում և տեղեկանքներում հստակ ներկայացված օրենսդրական առաջարկները: Օրինակ՝ քննարկվել և որոշվել է համատեղ ջանքերով լուծումներ առաջարկել ազատությունից զրկված անձին մեկուսի պահելու իրավական հիմքերի հստակեցման ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ քննարկված հարցերի առնչությամբ Արդարադատության նախարարությունը կմշակի Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից քրեակատարողական համակարգում  արձանագրված խնդիրների լուծման համալիր ծրագիր:
Որպես հանդիպման առանցքային արդյունք, կողմերը պայմանավորվել են 2019 թվականի ընթացքում Արդարադատության նախարարության և Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ջանքերով իրականացնել քրեակատարողական հիմնարկներում գտնվող անձանց պատժի ընթացքում ռիսկերի և պահանջմունքների վերհանման, պատժի անհատական պլանավորման և դատապարտված անձանց վերասոցիալականացման և վերաինտեգրմանն ուղղված միջոցառումների շարք, որոնց նպատակն է քրեակատարողական համակարգում դատապարտյալների ուղղման և վերասոցիալականացման համակարգի կարողությունների ու դատապարտյալների վերասոցիալականացման նոր մշակույթի ձևավորումը:

Representatives of Ministry of Justice and Human Rights Defender discuss issues related to penitentiary sector
27/12/2018
On 26 December, a discussion on several issues related to penitentiary institutions was held with the participation of representatives of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia and the Staff of the Human Rights Defender.
Among the participants of the meeting were Head of the Department for Human Rights Protection in the Criminal Justice Sector and Armed Forces of the Staff of the Human Rights Defender Artyom Sedrakyan, Co-ordinator for Implementation of the National Prevention Mechanism and Head of the Department for Prevention of Ill-Treatment of the Human Rights Defender Gohar Simonyan, Head of the Department for Development of Anti-Corruption and Penitentiary Policies of the Ministry of Justice Karen Hakobyan, Deputy Head of the Department Shushanik Ghukasyan, employee of the Department Arpine Sargsyan and other representatives of the Staff of the Human Rights Defender and the Ministry of Justice.
The Special Report of the Human Rights Defender "On ensuring the rights of women and juveniles deprived of liberty in the penitentiary system", as well as the statements of information on the monitoring visits paid by the National Prevention Mechanism of the Staff of the Human Rights Defender to "Hrazdan" Penitentiary Institution of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia on 10 September 2018 and to "Nubarashen" Penitentiary Institution of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia on 15 October 2018 were discussed during the meeting.
The participants of the session attached importance to the joint activities, viewing them as effective and professional.
Suren Krmoyan presented the reforms made at penitentiary institutions, touched upon the issues raised in the reports and statements of information of the Human Rights Defender and indicated by the Ministry of Justice and proposed short-term and long-term mechanisms for the solution to those issues.
The current issues on food, medical services, employment and education at penitentiary institutions, as well as the social security of the employees of penitentiary institutions and the terms for proper organisation of the work of those employees were particularly touched upon during the discussion. In this context, issues on accepting and taking drugs and psychological problems were discussed.
Let us mention that, besides the fact that convicts are entitled to use the skype system to the extent prescribed by law, currently, the Ministry of Justice and the Staff of the Human Rights Defender envisage improving the conditions for contact with the outside world with greater efforts. The fact that all instructions for contacting employees of the hot-line of the Human Rights Defender are indicated next to pay phones at penitentiary institutions was mentioned as an example.
During the discussion, the representatives of both authorities attached importance to issues related to the education of juveniles and young people at penitentiary institutions. What was also underlined was the fact that, on 21 March 2018, the Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia granted a licence for activities through secondary general education programmes and online teaching to the "Legal Education and Rehabilitation Programmes Implementation Centre" SNCO of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia. After receiving relevant funding from the Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia, the SNCO will organise general education in the prescribed manner.
The legislative proposals clearly presented in the reports and statements of information of the Human Rights Defender were considered during the meeting. For instance, specification of the legal grounds for keeping a person deprived of liberty isolated was discussed, and it was decided to propose solutions through joint efforts.
During the meeting, an agreement was reached, according to which, in regard to the issues discussed, the Ministry of Justice will develop a complex programme for solution to the problems in the penitentiary system that have been recorded by the Human Rights Defender.
The major result of the meeting was that the parties agreed that the risks and demands during punishment of persons at penitentiary institutions would be identified and a series of actions for individual planing for punishment and the re-socialisation and re-integration of convicted persons would be implemented through the efforts of the Ministry of Justice and the Staff of the Human Rights Defender, the goal of which is to shape a new culture for correcting convicts within the penitentiary system and for the capacities of the re-socialisation system and the re-socialisation of convicts.