Արդարադատության նախարարության և Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչները քննարկել են քրեակատարողական ոլորտին առնչվող հարցեր
27/12/2018
ՀՀ արդարադատության նախարարության և Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ դեկտեմբերի 26-ին  տեղի է ունեցել քննարկում քրեակատարողական հիմնարկներին վերաբերող մի շարք հարցերի շուրջ:
Հանդիպմանը մասնակցել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի քրեական արդարադատության ոլորտում և զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության դեպարտամենտի ղեկավար Արտյոմ Սեդրակյանը, ՄԻՊ Կանխարգելման ազգային մեխանիզմի իրականացման համակարգող-խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի կանխարգելման վարչության պետ Գոհար Սիմոնյանը, Արդարադատության նախարարության հակակոռուպցիոն և քրեակատարողական քաղաքականության մշակման վարչության պետ Կարեն Հակոբյանը, վարչության պետի տեղակալ Շուշանիկ Ղուկասյանը, վարչության աշխատակից Արփինե Սարգսյանը, Պաշտպանի աշխատակազմի և Արդարադատության նախարարության այլ ներկայացուցիչներ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են «Քրեակատարողական համակարգում ազատությունից զրկված կանանց և անչափահասների իրավունքների ապահովման վերաբերյալ» Մարդու իրավունքների պաշտպանի արտահերթ զեկույցը, Պաշտպանի աշխատակազմի կանխարգելման ազգային մեխանիզմի կողմից 2018 թվականի սեպտեմբերի 10-ին ՀՀ ԱՆ «Հրազդան», ինչպես նաև 2018 թվականի հոկտեմբերի 15-ին ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկներ կատարած մշտադիտարկման այցերի վերաբերյալ տեղեկանքները:
Կարևորվել է համատեղ աշխատանքը՝ այն որակելով արդյունավետ և պրոֆեսիոնալ:
Սուրեն Քրմոյանը ներկայացրել է քրեակատարողական հիմնարկներում կատարված բարեփոխումները, անդրադարձել Պաշտպանի զեկույցներում և տեղեկանքներում բարձրացված, Արդարադատության նախարարության կողմից նախանշված խնդիրներին և առաջարկել դրանց լուծման կարճաժամկետ և երկարաժամկետ մեխանիզմներ:
Քննարկման ընթացքում հատուկ անդրադարձ է կատարվել քրեակատարողական հիմնարկներում առկա սննդի, բուժսպասարկման, զբաղվածության, կրթության հարցերին, ինչպես նաև քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցների սոցիալական ապահովությանն ու վերջիններիս աշխատանքի պատշաճ կազմակերպման պայմաններին: Նույն համատեքստում, քննարկվել են դեղորայքի ընդունման և դրա կիրառման, հոգեբանական խնդիրներին վերաբերող հարցեր:
Նշենք, որ բացի նրանից, որ դատապարտյալները օրենքով սահմանված չափով տեսակապի (skype) համակարգից օգտվելու իրավունք ունեն, այժմ առավել մեծ ջանքերով Արդարադատության նախարարության և Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից նախատեսվում են բարելավվել արտաքին աշխարհի հետ շփման պայմանները: Որպես օրինակ նշվել է, որ այսօր արդեն քրեակատարողական հիմնարկներում քաղաքային հեռախոսների կողքին նշված են բոլոր ցուցումները, թե ինչպես կարելի է կապ հաստատել Պաշտպանի թեժ գծի աշխատակիցների հետ:
Քննարկման ընթացքում երկու մարմինների ներկայացուցիչները կարևորել են քրեակատարողական հիմնարկներում գտնվող անչափահասների, երիտասարդների կրթությանը վերաբերող հարցերը: Ընդգծվել է նաև, որ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության կողմից 2018 թվականի մարտի 21-ին ՀՀ ԱՆ «Իրավական կրթության և վերականգնողական ծրագրերի իրականացման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ին տրվել է միջնակարգ հանրակրթական ծրագրերով, առկա ուսուցմամբ գործունեության լիցենզիա: ՊՈԱԿ-ը ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության կողմից համապատասխան ֆինանսավորում ստանալուց հետո հանրակրթությունը կկազմակերպի սահմանված կարգով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկման առարկա են դարձվել Մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցներում և տեղեկանքներում հստակ ներկայացված օրենսդրական առաջարկները: Օրինակ՝ քննարկվել և որոշվել է համատեղ ջանքերով լուծումներ առաջարկել ազատությունից զրկված անձին մեկուսի պահելու իրավական հիմքերի հստակեցման ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ քննարկված հարցերի առնչությամբ Արդարադատության նախարարությունը կմշակի Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից քրեակատարողական համակարգում  արձանագրված խնդիրների լուծման համալիր ծրագիր:
Որպես հանդիպման առանցքային արդյունք, կողմերը պայմանավորվել են 2019 թվականի ընթացքում Արդարադատության նախարարության և Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ջանքերով իրականացնել քրեակատարողական հիմնարկներում գտնվող անձանց պատժի ընթացքում ռիսկերի և պահանջմունքների վերհանման, պատժի անհատական պլանավորման և դատապարտված անձանց վերասոցիալականացման և վերաինտեգրմանն ուղղված միջոցառումների շարք, որոնց նպատակն է քրեակատարողական համակարգում դատապարտյալների ուղղման և վերասոցիալականացման համակարգի կարողությունների ու դատապարտյալների վերասոցիալականացման նոր մշակույթի ձևավորումը:

Представители Министерства юстиции и Защитника прав человека обсуждают вопросы, касающиеся уголовно-исполнительной системы
27/12/2018
При участии представителей Министерства юстиции РА и аппарата Защитника прав человека 26 декабря состоялось обсуждение по ряду вопросов, касающихся уголовно-исполнительных учреждений.
На встрече присутствовали руководитель департамента защиты прав человека в сфере уголовного правосудия и в Вооруженных Силах аппарата Защитника прав человека Артем Седракян, координатор осуществления Национального превентивного механизма — начальник управления предотвращения пыток и плохого обращения ЗПЧ Гоар Симонян, начальник управления разработки антикоррупционной и уголовно-исполнительной политики Министерства юстиции Карен Акопян, заместитель начальника управления Шушаник Гукасян, сотрудник управления Арпине Саргсян, другие представители аппарата Защитника и Министерства юстиции.
Во время встречи обсуждались внеочередной доклад Защитника прав человека "Об обеспечении прав лишенных свободы женщин и несовершеннолетних в уголовно-исполнительной системе", справки о мониторинговых визитах Национальным превентивным механизмом аппарата Омбудсмена в уголовно-исполнительные учреждения "Раздан" МЮ РА 10 сентября 2018 года, а также "Нубарашен" МЮ РА 15 октября 2018 года.
Была придана важность совместной работе, квалифицировав ее как эффективную и профессиональную.
Сурен Крмоян представил выполненные в уголовно-исполнительных учреждениях реформы, коснулся проблем, поднятых в докладах и справках Омбудсмена, обозначенных Министерством юстиции, и предложил краткосрочные и долгосрочные механизмы их разрешения.
Во время обсуждения специальное внимание было уделено имеющимся в уголовно-исполнительных учреждениях вопросам питания, медицинского обслуживания, занятости, образования, а также социальному обеспечению сотрудников уголовно-исполнительного учреждения и условиям организации надлежащим образом работы последних. В том же контексте обсуждались вопросы, касающиеся принятия медикаментов и проблем их применения, психологических проблем.
Отметим, что помимо того, что осужденные вправе пользоваться системой видеосвязи (skype) установленной законом длительностью, теперь Министерством юстиции и аппаратом Защитника прав человека предусматривается улучшить, прилагая больше усилий, условия общения с внешним миром. В качестве примера отмечено, что сегодня уже в уголовно-исполнительных учреждениях рядом с городскими телефонами есть указания, как можно связаться с сотрудниками горячей линии Омбудсмена.
В ходе обсуждения представители двух органов отметили важность вопросов, касающихся образования несовершеннолетних, молодых людей в уголовно-исполнительных учреждениях. Было подчеркнуто также, что ГНКО "Центр правового образования и осуществления реабилитационных программ" МЮ РА Министерством образования и науки РА 21 марта 2018 года была выдана лицензия на образовательную деятельность по средним общеобразовательным программам. После получения соответствующего финансирования Министерством образования и науки РА, ГНКО организует общее образование в установленном порядке.
Во время встречи предметом обсуждения стали законодательные предложения, четко представленные в докладах и справках Защитника прав человека. Например, было обсуждено и решено предложить совместными усилиями решения по уточнению правовых основ содержания в изоляции лица, лишенного свободы.
Во время встречи была достигнута договоренность, что по обсужденным вопросам Министерство юстиции разработает комплексную программу разрешения проблем, зафиксированных Защитником прав человека в уголовно-исполнительной системе.
Главным результатом встречи стала достигнутая сторонами договоренность в течение 2019 года усилиями Министерства юстиции и аппарата Защитника прав человека осуществить ряд мероприятий, направленных на выявление потребностей находящихся в уголовно-исполнительных учреждениях лиц и рисков в период несения ими наказания, индивидуальное планирование исполнения наказания и ресоциализацию и реинтеграцию осужденных лиц, целью которых является формирование возможностей системы исправления и ресоциализации осужденных и новой культуры ресоциализации осужденных в уголовно-исполнительных учреждениях.