Սուրեն Քրմոյան. «Վերջին շրջանում կառավարությունը մեծածավալ աշխատանք է կատարում տեղեկատվության ազատությունը երաշխավորելու համար»
12/02/2019
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանն այսօր մասնակցել է «Տեղեկատվության ազատությունը Հայաստանում. 16 տարվա փորձառություն» թեմայով աշխատաժողովին: Միջոցառումն իրականացրել է Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը ՀՀ արդարադատության նախարարության հետ համագործակցությամբ՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի աջակցությամբ։ Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Լենա Նազարյանը, Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի նախագահ Շուշան Դոյդոյանը, միջազգային փորձագետ, Իրավունքի և ժողովրդավարության կենտրոնի գործադիր տնօրեն Թոբի Մենդելը, այլք:
Սուրեն Քրմոյանը ողջունել է գործընկերներին և նշել, որ այս հանդիպումը լավ առիթ է տեղեկատվության ազատության ոլորտում անցած ժամանակաշրջանի ձեռքբերումները և խնդիրները վերլուծելու, բացերը մատնանշելու և նվաճումները արձանագրելու համար:  Ս. Քրմոյանի խոսքով՝ պատահական չէ, որ ինչպես ամբողջ աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում տեղեկատվության ազատությունը դարձել է սահմանադրական և կոնվենցիոն իրավունք, իսկ այդ ազատության առկայությունը՝ ժողովրդավարական հասակարության  կարևոր ցուցիչ: Փոխնախարարը նաև ընդգծել է, որ տեղեկատվության ազատությունը կարևորվում  և արժևորվում է նրանով, որ տեղեկություններ ստանալու իրավունքը այն գործիքն է, որի միջոցով քաղաքացին մասնակցում է պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների աշխատանքին, մասնակցում է հանրային կառավարմանը:
«Տեղեկատվության ազատությունը այն գործիքն է, որի միջոցով քաղաքացին աշխատում և բարիք է ստեղծում իր համար, ինչպես նաև այն գործիքն է, որի միջոցով քաղաքացին հնարավորություն ունի պայքարել անարդարության, կոռուպցիայի, ինչպես նաև իրավահավասարության սկզբունքի խախտման դեմ: Տեղեկատվության ազատությունը բարեկեցության նախապայման է և մարդու այլ իրավունքների իրականացման երաշխիք»,- մանրամասնել  է փոխնախարար Քրմոյանը: Նույն համատեքստում, արդարադատության նախարարի տեղակալը ասել է, որ չափազանց բարձր գնահատականի է արժանի յուրաքանչյուրի ցանկացած ջանք՝ ուղղված տեղեկատվության ազատության կայացմանը, և, որ Արդարադատության նախարարությունը և բոլոր պետական մարմինները ամենօրյա աշխատանք են տանում տեղեկատվության ազատության ոլորտում մարդու իրավունքները երաշխավորելու, մարդկանց կողմից հայցվող տեղեկատվությունը տրամադրելու ուղղությամբ:
Նախարարի տեղակալը ընդգծել է նաև, որ վերջին շրջանում կառավարությունը մեծածավալ աշխատանք է կատարում տեղեկատվության ազատությունը երաշխավորելու, տեղեկություններ ստանալու մարդու իրավունքների իրականացման համար  գործուն կառուցակարգեր ստեղծելու համար: Որպես օրինակ, Սուրեն    Քրմոյանը ներկայացրել է վերջերս գործարկված Էլեկտրոնային հարցումների միասնական www.e-request.am կայքը, որը հնարավորություն է տալիս ոչ միայն հարցում ուղարկել բոլոր պետական մարմինններին, այլ նաև նվազեցնել այս գործընթացում քաղաքացիների և պետական մարմինների ծախսերը, վերահսկել հարցումների պատասխանների ժամկետները,  հետադարձ կապի միջոցով ստանալ քաղաքացիների կարծիքները մատուցված ծառայությունների վերաբերյալ, վարել վիճակագրություն:
Ավարտելով խոսքը՝ Սուրեն Քրմոյանը նկատել է, որ պետության ջանքերը բավարար չեն լինի առանց քաղհասարակության և միջազգային կազմակերպությունների ակտիվության: Ս.Քրմոյանը նաև շնորհակալություն է հայտնել Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնին և Շուշան Դոյդոյանին՝ տեղեկատվության ազատության իրավունքի առաջամարտիկներից մեկը լինելու համար:
Աշխատաժողովին հաջորդել է քննարկում քաղհասարակության, տեղեկատվության ազատության ոլորտի պատասխանատուների, պետական մարմինների աշխատակիցների միջև:

Сурен Крмоян: "В последнее время Правительство проделывает объемную работу для гарантирования свободы информации"
12/02/2019
Заместитель Министра юстиции Республики Армения Сурен Крмоян сегодня принял участие в форуме на тему "Свобода информации в Армении: 16-летний опыт". Мероприятие было организовано Центром свободы информации в сотрудничестве с Министерством юстиции Республики Армения при содействии ЮНЕСКО. Во встрече также приняли участие заместитель Спикера Национального Собрания Республики Армения Лена Назарян, председатель Центра свободы информации Шушан Дойдоян, международный эксперт, генеральный директор Центра права и демократии Тоби Мендель и другие.
Сурен Крмоян поприветствовал коллег и отметил, что эта встреча является хорошим поводом для того, чтобы проанализировать приобретения и проблемы, указать пробелы и зафиксировать достижения в сфере свободы информации за прошедший период. По словам Сурена Крмояна, неслучайно, что как во всем мире, так и в Армении свобода информации стала конституционным и конвенционным правом, а наличие этой свободы — важным показателем демократического общества. Заместитель Министра также подчеркнул, что значимость и ценность свободы информации заключается в том, что право на получение сведений является тем инструментом, с помощью которого гражданин участвует в работе государственных органов и органов местного самоуправления, участвует в публичном управлении.
"Свобода информации является тем инструментом, с помощью которого гражданин работает и создает для себя блага, а также инструментом, с помощью которого гражданин имеет возможность бороться с несправедливостью, коррупцией, а также с нарушением принципа равноправия. Свобода информации является предусловием благосостояния и гарантией реализации иных прав человека", — уточнил заместитель Министра Крмоян. В том же контексте заместитель Министра юстиции заявил, что любое приложенное каждым человеком усилие, направленное на становление сферы свободы информации, достойно наивысшей оценки, и что Министерство юстиции и все государственные органы в каждодневном режиме осуществляют работу для гарантирования прав человека в сфере свободы информации и предоставлению людям запрашиваемой информации.
Заместитель Министра также подчеркнул, что в последний период Правительство выполняет объемную работу для гарантирования свободы информации, создания действенных механизмов для реализации прав человека на получение сведений. Сурен Крмоян в качестве примера представил недавно запущенный Единый сайт электронных запросов www.e-request.am, который предоставляет возможность не только направлять запросы во все государственные органы, но и снижать в этом процессе расходы граждан и государственных органов, контролировать сроки ответов на запросы, получать посредством обратной связи мнения граждан о предоставленных услугах и вести статистику.
Завершая свою речь, Сурен Крмоян заметил, что усилий государства будет недостаточно без активности гражданского общества и международных организаций. Сурен Крмоян также поблагодарил Центр свободы информации и Шушан Дойдоян за то, что они являются лидерами в борьбе за право на свободу информации.
После форума последовало обсуждение между ответственными лицами гражданского общества, сферы свободы информации, сотрудниками государственных органов.