Արտակ Զեյնալյան. «Դատական համակարգի կայացումը մեզանից յուրաքանչյուրի պարտականությունն ու պարտավորությունն է»
26/02/2019
ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը փետրվարի 26-ին մասնակցել է ՀՀ վերաքննիչ քրեական և ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանների հիմնադրման 20-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառմանը:
Նախարարը շնորհավորել է դատական իշխանությանը հոբելյանի առիթով և նշել, որ Հայաստանի Հանրապետության զարգացման ներկայիս փուլի լրջագույն մարտահրավերներից մեկը դատական համակարգի կայացումն է, որի անբաժան մասն է կազմում դատարանների ու արդարադատության նկատմամբ հանրային վստահության բարձրացումը: «Դատական համակարգի կայացումը մեզանից յուրաքանչյուրի պարտականությունն ու պարտավորությունն է: Նախարարից ու դատավորից, քննչական մարմիններից ու դատախազությունից, փաստաբանությունից ու դատավարության կողմերից՝ մինչև մեր երկրի ամենահեռավոր վայրում բնակվող քաղաքացին այս գործընթացի կրողն ու շահառուն է: Եվ սա այն կարևոր բանաձևն է, որով պետք է առաջնորդվել դատաիրավական բարեփոխումների գործընթացում»,- ասել է նախարարը և հավելել, որ արդարադատությունը ժողովրդաիշխանության իրականացման ձև է, և յուրաքանչյուր գործով դատարանն իր իշխանությունը ստանում է պետությունում իշխանության կրողից՝ ժողովրդից և սրանից պետք է բխի դատական ակտը: Նախարար Զեյնալյանի խոսքով՝ ասածն առաջին հայացքից ձևական թվացող, սակայն բովանդակային առումով իմաստային լուրջ բեռ կրող փոփոխության մեջ է: «Անձամբ իմ և պատգամավորական «ԵԼՔ» խմբակցության նախաձեռնած փոփոխությունների արդյունքում «Դատական» և «Քաղաքացիական դատավարության» օրենսգրքերում ամրագրվել է՝ դատական ակտերը կայացվում են ո՛չ թե «Հանուն Հայաստանի Հանրապետության», այլ՝ «Հայաստանի Հանրապետության անունից» և հարկ է, որ այլևս վճիռներն ու դատավճիռները հենց այս ձևակերպմամբ ու ուղերձով սկսվեն»,- նշել է նախարարը:
Ըստ Արտակ Զեյնալյանի՝ դատական համակարգի մարտահրավերների շառավիղն ընդգրկուն է. դատարանների ծանրաբեռնվածություն, դատական ակտերի ու դատավորների որակ, դատավորների ու դատական ծառայողների սոցիալական երաշխիքներ, վստահելի ու տեսանելի արդարադատություն և այլն: Նրա խոսքով՝  բոլորիս ջանքերն ուղղված են այն կառավարելի դարձնելուն, իսկ այն կառավարելի դարձնելու լծակներն են դատարանների ծանրաբեռնվածության ավելի քան 70 տոկոսը կազմող վճարման կարգադրությունների ու ճանապարհային ոստիկանության ակտերի վերաբերյալ որոշում կայացնելու՝ դատական պարտականության վերանայումն ու դրանց վերաբերյալ դատական որոշմանն այլընտրանք հանդիսացող լուծումներ գտնելը:
«Այս քսան տարիների ձեռքբերումների շարքում կառանձնացնեմ դատական ակտերի որակական փոփոխությունները. դրանք ահռելի են: Մարտահրավերների մասին խոսելիս կանգ կառնեմ դատավորի պատասխանատվության հարցի վրա, սակայն ոչ կարգապահական վարույթի կամ պատժի իմաստով: Ցանկանում եմ խոսել այն պատասխանատվության մասին, որը ստանձնում է դատավորը պատմուճանը հանգնելիս, Հայաստանի Հանրապետության անունից որոշումներ կայացնելիս: Իմ կյանքի փուլերից մեկում պատերազմն իմ ամենօրյա իրականությունն է եղել, ես ապրել եմ զինվորական ծառայություն իրականացնող անձանց հետ՝ կողք կողքի, տեսել եմ նրանցից յուրաքանչյուրի պատասխանատվությունը: Այսօր ես հաճախ եմ զուգահեռներ անցկացնում հայրենիքի պաշտպանության պատասխանատվությունը ստանձնած սպայի ու մարդու իրավունքների պաշտպանության պատասխանատվությունը ստանձնած դատավորի միջև: Եկել եմ եզրահանգման, որ նույն պատասխանատվությունն է. մնալ հավատարիմ երդմանը, պաշտպանել մարդուն, լինել սկզբունքային, չվախենալ այդ սկզբունքայնության երբեմն ծանր հետևանքների հետ առերեսվելուց, կայացնել որոշում ու պատասխանատու լինել դրա համար, չվախենալ բարձրաձայնել խնդիրների մասին, քանի որ դրանց լուծման առաջին քայլը բարձրաձայնումն է՝ ոչ թե ժխտումն ու դրանք թաքցնելը»,- ընդգծել է նախարար Զեյնալյանը՝ կարևորելով դատական համակարգի պատրաստակամությունը խոսելու առկա խնդիրների մասին, որակյալ մասնակցություն ունենալու դատաիրավական բարեփոխումների գործընթացին: Նախարարի համոզմամբ, միայն այս ճանապարհով է հնարավոր ապահովել դատական համակարգի անցնցում, էվոլյուցիոն զարգացումը, ինքնամաքրման գործընթացն ու ոչ ցանկալի, արտաքին «վիրահատական» միջամտություններից զերծ լինելը:
«Որպես արդարադատության նախարար՝ ես հետևողական ու պահանջախնդիր եմ դատական համակարգի զարգացման ու կայացման գործընթացի արդարության, տրամաբանվածության և մարդակենտրոնության նկատմամբ: Հետևողական ու պահանջախնդիր՝ ճիշտ այնպես, ինչպես անզիջում ու բծախնդիր եմ եղել իրավապաշտպան գործունեության ընթացքում, ստրատեգիական դատավարություններ նախաձեռնելիս ու դրանց արդյունքում հետևողականորեն, քայլ առ քայլ դատարանների կողմից ստեղծվող իրավաբանությունը զարգացնելիս»,-  ասել է Արտակ Զեյնալյանը:
Այնուհետև, նախարարն անդրադարձել է դատական վերանայման ինստիտուտին, և նշել, որ այն, որպես մարդու և քաղաքացու հիմնական իրավունք, հանդիսանում է արդար դատաքննության իրավունքի երաշխավորման կարևոր բաղադրատար և իր գոյությամբ երկու խնդիր է լուծում՝ դատական սխալի ուղղում և օրենքի միատեսակ կիրառության ապահովում:
Արտակ Զեյնալյանի խոսքով՝ վերաքննիչ դատարանը հետևողականորեն իրականացնում է նշված երկու գործառույթները և հանդիսանում է դատական ակտերի որակի բարոմետր:
Եզրափակելով ելույթը՝ նախարարը կրկին շնորհավորել է վերաքննիչ դատարաններին քսանամյա գործունեության առթիվ և հույս հայտնել, որ հաջորդիվ Վերաքննիչ դատարանների կողմից հաղթահարված մարտահրավերները, դրա ձեռքբերումներն ու զարգացումներն ավելի շատ են լինելու, քան այն նվաճումներն ու ձեռքբերումները, որոնք կամփոփվեն հանդիպման ընթացքում:
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Երվանդ Խունդկարյանը, Վերաքննիչ քրեական դատարանի նախագահ Վազգեն Ռշտունին, Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի նախագահ Արսեն Մկրտչյանը, Երևանում ԵԽ գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովան, այլք:

Артак Зейналян: "Становление судебной системы является обязанностью и обязательством каждого из нас"
26/02/2019
Министр юстиции Республики Армения Артак Зейналян 26 февраля принял участие в мероприятии, посвященном двадцатилетнему юбилею основания Апелляционного уголовного суда Республики Армения и Апелляционного гражданского суда Республики Армения.
Министр поздравил судебную власть с юбилеем и отметил, что одним из серьезнейших вызовов на настоящем этапе развития Республики Армения является становление судебной системы, неотъемлемой частью которой является повышение общественного доверия к судам и правосудию. "Становление судебной системы является обязанностью и обязательством каждого из нас. От министра и судьи, следственных органов и прокуратуры, адвокатуры и сторон судопроизводства до гражданина, проживающего в самой отдаленной местности Республики Армения, — все они являются носителями и бенефициарами этого процесса. И это та важная формула, которой нужно руководствоваться в процессе судебно-правовых реформ", — сказал Министр и добавил, что правосудие является формой осуществления народовластия, и по каждому делу суд получает свою власть от носителя власти в государстве — народа, и из этого должен исходить судебный акт. По словам Министра Зейналяна, с первого взгляда это кажется формальным, однако в содержательном плане оно заключается в изменении, носящем серьезную смысловую нагрузку. "В результате изменений, инициированных лично мной и депутатской фракцией "ЕЛК" [Выход], в "Судебном кодексе" и "Гражданском процессуальном кодексе" было закреплено, что судебные акты выносятся не "Во имя Республики Армения", а "От имени Республики Армения", и нужно, чтобы в дальнейшем решения и приговоры начинались именно с этой формулировки”, — отметил Министр.
По мнению Артака Зейналяна, радиус вызовов в судебной системе всеобъемлющ: загруженность судов, качество судебных актов и судей, социальные гарантии судей и судебных служащих, внушающее доверие и видимое правосудие и так далее. По его словам, наши усилия направлены на то, чтобы сделать правосудие управляемым, а рычагами для этого являются пересмотр судебной обязанности по вынесению постановления по судебным приказам и актам дорожной полиции, которые составляют более 70 процентов загруженности судов, и нахождение решений, являющихся альтернативами судебных решений по ним.
"В числе приобретений за эти двадцать лет выделю качественные изменения судебных актов. Они огромны. Говоря о вызовах, остановлюсь на вопросе ответственности судьи, однако не в смысле дисциплинарного производства или наказания. Хочу поговорить о той ответственности, которую берет на себя судья, надевая мантию, вынося постановления от имени Республики Армения. На одном из этапов моей жизни война являлась моей повседневной реальностью, я жил бок о бок с лицами, проходящими военную службу, видел ответственность каждого из них. Сегодня я часто провожу параллели между офицером, взявшим на себя ответственность по защите родины, и судьей, взявшим на себя ответственность по защите прав человека. Я пришел к выводу, что это та же ответственность — оставаться верным клятве, защищать человека, быть принципиальным, не бояться временами сталкиваться с тяжкими последствиями этой принципиальности, принимать решение и быть в ответе за него, не бояться озвучивать проблемы, так как первым шагом к их решению является их озвучивание, а не отрицание и их сокрытие", — подчеркнул Министр Зейналян, отмечая важность готовности судебной системы говорить об имеющихся проблемах, иметь качественное участие в процессе судебно-правовых реформ. По убеждению Министра, только этим путем возможно обеспечить плавное, эволюционное развитие, процесс самоочистки судебной системы и избежать нежелательных внешних "хирургических" вмешательств.
"Как Министр юстиции, я последователен и требователен к справедливости, логичности и антропоцентричности процесса развития и становления судебной системы. Последователен и требователен ровно так же, как я был неуступчив и скрупулезен в процессе правозащитной деятельности, при инициировании стратегических судопроизводств и при развитии юриспруденции, последовательно, шаг за шагом создаваемой судами в результате этих производств", — сказал Артак Зейналян.
Далее, Министр затронул тему института судебного пересмотра, и отметил, что этот институт, в качестве основного права человека и гражданина, является важным компонентом гарантирования права справедливого судебного следствия, и своим существованием решает две проблемы: исправление судебной ошибки и обеспечение единообразного применения закона.
По словам Артака Зейналяна, Апелляционный суд последовательно осуществляет две указанные функции и является барометром качества судебных актов