Նախարար Զեյնալյանը պարգևատրել է Ոստիկանության ծառայողներին
ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանն այսօր մասնակցել է «Ոստիկանության օրվա» 101-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր նիստին:
Նախարարը շնորհավորել է ոստիկաններին օրվա կապակցությամբ և նշել, որ, այսուհետ, նոր Հայաստանում, երբ իշխանությունն այլևս ձևավորվել է ժողովրդի կամքով, ոստիկանը չպետք է ընկալվի և չի ընկալվելու որպես պետաիշխանական կարգադրիչ լիազորություն կամ հարկադրիչ միջոց բանեցնող մարդ: «Ոստիկանը պետք է ընկալվի որպես իրավապաշտպան, մարդու իրավունքները պաշտպանող պետական ծառայող և անձ, որը գործում է ժողովրդի անունից, գործում է հանուն ժողովրդի»,- ասել է Արտակ Զեյնալյանը և հավելել, որ այս պարագայում, երբ կա համերաշխություն հասարակության մեջ, երբ յուրաքանչյուր ընտրության ժամանակ նորոգվի այս հասարակական պակտը, ոստիկանի բեռը շատ թեթև կլինի, որովհետև յուրաքանչյուր քաղաքացի ինքն է դառնում պետականության կրողը, օրինականության պաշտպանը, իսկ ոստիկանը՝ նրա ուղղակի մունետիկն ու քաղաքացու կամքն իրականացնողը:
Նախարարի խոսքով՝ Ոստիկանությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության առաջնագծում է, և այդ առաջնագծում է նա հանդիպում հանցագործության, զանցանքի մեջ կասկածվող անձի հետ ու այստեղ է, որ սկսում են գործել այդ անձի՝ միջազգայնորեն ստանձնած և Սահմանադրությամբ իշխանությունների վրա դրված պարտականությունները: «Այստեղ է, որ պետք է ոստիկանը բանեցնի իր գիտելիքը, իր մարդասիրությունը, որպեսզի չխախտվի մարդու իրավունքը: Ոչ թե, որ վաղ թե ուշ կամ ինչ-որ մի ժամանակ հետո Եվրոպական դատարանը կամ միջազգային ինչ-որ դատարան արձանագրելու է խախտում, Հայաստանի պետական բուջեն կրելու է ֆինանսական կորուստներ, այլ, որովհետև խախտվելու է մարդու իրավունքը»,- ասել է նախարար Զեյնալյանը և վստահությամբ ընդգծել, որ խոշտանգումներով ցուցմունքներ կորզելու պրակտիկան մնացել է անցյալում: «Երբ մենք կարդում ենք 2003 թվականի, դրանից հետո տեղի ունեցած դեպքերի վերաբերյալ Եվրոպական դատարանի վճիռներում արձանագրված փաստերը կամ ներկայացնում ենք դրանք երիտասարդ իրավապաշտպաններին, փաստաբաններին, ուսանողներին, նրանք զարմանում են, որ Հայաստանում այդպես է եղել: Այո՛, դրանք անցյալում են, և այսօր շատ ուրախ եմ, որ այս մասնագիտական տոնի առիթով կարող ենք շնորհավորել ոչ միայն ոստիկաններին, այլև մեկս մյուսին, որովհետև սա նաև մեր տոնն է»,- ասել է նախարարը և Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության օրվա 101-րդ տարեդարձի կապակցությամբ, ինչպես նաև ծառայողական պարտականությունները բարեխիղճ և բարձր պատասխանատվությամբ կատարելու համար՝ Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության համակարգի 11 ծառայողների պարգևատրել ՀՀ արդարադատության նախարարի շնորհակալագրով:

Министр Зейналян наградил служащих Полиции
Министр юстиции РА Артак Зейналян сегодня принял участие на торжественном заседании, посвященном 101-й годовщине "Дня полиции".
Министр поздравил полицейских с "Днем полиции" и отметил, что впредь, в новой Армении, когда власть нынче сформировалась по воле народа, полицейский не должен восприниматься как человек, использующий императивное полномочие или принудительную меру государственной власти. "Полицейский должен восприниматься как правоохранитель, защищающий права человека государственный служащий и лицо, которое действует от имени народа, действует во имя народа", — сказал Артак Зейналян и дополнил, что в этом случае, когда в народе есть солидарность, когда при каждых выборах этот общественный пакт будет обновляться, бремя полицейского будет очень легким, потому что каждый гражданин сам становится носителем государственности, защитником законности, а полицейский — его прямым глашатаем и исполнителем воли гражданина.
По словам Министра, Полиция находится на передовой защиты прав человека, и на этой же передовой она встречается с преступностью, с подозреваемым в совершении деяния лицом и именно в таких случаях начинают действовать международно принятые лицом и возложенные Конституцией на власть обязательства. "Именно в таких случаях полицейский должен применить свои знания, свою гуманность, чтобы не были нарушены права человека. Не потому что рано или поздно или когда-либо Европейский суд либо какой-либо международный суд выявит нарушение, государственный бюджет Армении понесет финансовые потери, а потому, что будет нарушено право человека", — сказал Министр Зейналян и с уверенностью подчеркнул, что практика добывания показания пытками осталась в прошлом. "Когда мы читаем зафиксированные в решениях Европейского суда факты относительно случаев 2003 года, произошедших после него случаев или представляем их молодым правозащитникам, адвокатам, студентам, они удивляются, что в Армении было так. Да, они в прошлом, и сегодня очень рад, что в честь этого профессионального праздника можем поздравить не только полицейских, но и друг друга, потому что это наш праздник тоже", — сказал Министр и в честь 101-й годовщины Дня полиции Республики Армения, а также за добросовестное исполнение служебных обязанностей и за исполнение служебных обязанностей с высокой ответственностью 11 служащих системы Полиции Республики Армения наградил грамотами Министра юстиции РА.