Կանխվել է արգելված իրերի մուտքը՝ քրեակատարողական հիմնարկներ
2019 թվականի ապրիլի 12-20-ն ընկած ժամանակահատվածում քրեակատարողական հիմնարկների աշխատակիցների կողմից հայտնաբերվել և կանխվել է մի շարք արգելված իրերի մուտքը ՔԿՀ-ներ: Մասնավորապես՝
1. Ապրիլի 20-ին՝ ժամը 09։15-ի սահմաններում, ՀՀ ոստիկանության Կենտրոնական բաժնի կողմից 2009թ. դեկտեմբերի 26-ից միջազգային հետախուզման մեջ գտնվող Լիբերիայի Հանրապետության և Շվեդիայի Թագավորության քաղաքացի Ֆրանսիզ  Ռ-ն հայտնաբերվել և տեղափոխվել է ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկ, որտեղ զննության ընթացքում վերջինիս ճամպրուկի աջ անիվի միջից հայտնաբերվել է 0,9 գրամ սև, կասկածելի կոշտ զանգված։ Հայտնաբերվածն ուղարկվել է դատաքիմիական փորձաքննության։ Փաստի առթիվ նախապատրաստվում են նյութեր:
2. Ապրիլի 19-ին՝ ժամը 11:35-ի սահմաններում, ՀՀ ԱՆ «Վանաձոր» քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցները, օպերատիվ տվյալներն իրացնելիս, անձնական խուզարկության են ենթարկել հիմնարկ հրավիրված ատամնաբույժ Մ. Վ-ին: Խուզարկության արդյունքում վերջինիս տաբատի գոտու տակից հայտնաբերել են 1 բջջային հեռախոս՝ իր լիցքավորող սարքով, և 1 ականջակալ, որոնք Մ.Վ-ն պատրաստվում էր փոխանցել դատապարտյալ Լ. Մ-ին: Փաստի առթիվ նախապատրաստվում են նյութեր:
3. Ապրիլի 18-ին՝ ժամը 16:40-ի սահմաններում, ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցները, օպերատիվ տվյալներն իրացնելիս, զննության են ենթարկել կալանավորված անձ Հ. Ն-ի անվամբ քաղաքացի Գ. Դ-ի բերած հանձնուքը: Զննության արդյունքում ջեմի միջից հայտնաբերվել և առգրավվել է 17 հատ դեղապատիճ՝ ընդհանուր 14.3 գր քաշով: Հայտնաբերվածն ուղարկվել է դատաքիմիական փորձաքննության: Փաստի առթիվ նախապատրաստվում են նյութեր:
4. Ապրիլի 17-ին՝ ժամը 13:45-ի սահմաններում, ՀՀ ԱՆ «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցները, օպերատիվ տվյալներն իրացնելիս, զննության են ենթարկել կալանավորված անձ Մ. Ն-ի անվամբ քաղաքացի Կ. Ջ-ի բերած հանձնուքը: Զննության արդյունքում 0,5 կգ շոկոլադե կոնֆետների միջից հայտնաբերվել և առգրավվել է 11 հատ կոնֆետ, որոնցից 5-ի մեջ եղել է մուգ շագանակագույն, կոշտ զանգված՝ ընդհանուրը 78,14 գրամ քաշով, իսկ մյուս 6-ում՝  սպիտակ, կոշտ զանգված՝ ընդհանուրը86,38 գրամ քաշով: Հայտնաբերվածներն ուղարկվել են դատաքիմիական փորձաքննության: Փաստի առթիվ նախապատրաստվում են նյութեր:
5.  Ապրիլի 12-ին՝ ժամը 12:30-ի սահմաններում, ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցները, օպերատիվ տվյալներն իրացնելիս, կալանավորված անձ Ս. Գ-ին կարճատև տեսակցության եկած քաղաքացի Մ. Դ-ի բաճկոնի աստառի տակից հայտնաբերել են թափանցիկ, կպչուն ժապավենով փաթեթավորված կասկածելի, բուսական զանգված՝ ընդհանուր 26.9 գր քաշով: Հայտնաբերվածն ուղարկվել է դատաքիմիական փորձաքննության: Փաստի առթիվ նախապատրաստվում են նյութեր:

Entry of prohibited items to penitentiary institutions prevented
In the period of 12-20 April 2019 the employees of the penitentiary institutions detected and prevented the entry of a number of prohibited items to the penitentiary institutions. In particular:
1.         On 20 April, at around 09:15, the Central Division of the Police of the Republic of Armenia detected citizen of Republic of Liberia and the Kingdom of Sweden Francize R. who had been under international search since 26 December 2009 and transferred him to "Armavir" Penitentiary Institution of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, where during the inspection, 0.9 grams of black, suspicious solid mass was detected in the right wheel of his suitcase. The detected item was sent to the forensic and chemical expert examination. Materials are being prepared with regard to the fact.
2.        On 19 April, at around 11:35, when implementing operational data, the employees of "Vanadzor" Penitentiary Institution of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia subjected dentist M. V., who was invited to the Institution, to personal search. As a result of the search, one mobile phone with its charger and 1 pair of headphones were detected under the belt of his trousers, which M.V. was going to transfer to convict L.M. Materials are being prepared with regard to the fact.
3.        On 18 April, at around 16:40, when implementing operational data, the employees of "Nubarashen" Penitentiary Institution of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia subjected the delivery brought by citizen G.D. in the name of detained person H.N to inspection. As a result of inspection, 17 capsules with the total weight of 14.3 grams were detected in the jam and seized. The detected items were sent to the forensic and chemical expert examination. Materials are being prepared with regard to the fact.
4.        On 17 April, at around 13:45, when implementing operational data, the employees of "Artik" Penitentiary Institution of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia subjected the delivery brought by citizen K. J. in the name of detained person M.N. to inspection. As a result of inspection, 11 candies, in 0.5 kg of chocolate candies, were detected and seized, in five of which there was dark brown solid substance with the total weight of 78.14 grams and in other 6 candies there was a solid mass with the total weight of 86.38 grams. The detected items were sent to the forensic and chemical expert examination. Materials are being prepared with regard to the fact.
5.        On 12 April, at around 12:30, when implementing operational data, the employees of "Nubarashen" Penitentiary Institution of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, under the lining of the jacket of M.D. who came for a short visit to detained person S.G. detected a suspicious vegetative mass with the total weight of 26.9 grams, packaged with transparent, sticky ribbon. The detected items were sent to the forensic and chemical expert examination. Materials are being prepared with regard to the fact.