Կանխվել է արգելված իրերի մուտքը՝ քրեակատարողական հիմնարկներ
2019 թվականի ապրիլի 12-20-ն ընկած ժամանակահատվածում քրեակատարողական հիմնարկների աշխատակիցների կողմից հայտնաբերվել և կանխվել է մի շարք արգելված իրերի մուտքը ՔԿՀ-ներ: Մասնավորապես՝
1. Ապրիլի 20-ին՝ ժամը 09։15-ի սահմաններում, ՀՀ ոստիկանության Կենտրոնական բաժնի կողմից 2009թ. դեկտեմբերի 26-ից միջազգային հետախուզման մեջ գտնվող Լիբերիայի Հանրապետության և Շվեդիայի Թագավորության քաղաքացի Ֆրանսիզ  Ռ-ն հայտնաբերվել և տեղափոխվել է ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկ, որտեղ զննության ընթացքում վերջինիս ճամպրուկի աջ անիվի միջից հայտնաբերվել է 0,9 գրամ սև, կասկածելի կոշտ զանգված։ Հայտնաբերվածն ուղարկվել է դատաքիմիական փորձաքննության։ Փաստի առթիվ նախապատրաստվում են նյութեր:
2. Ապրիլի 19-ին՝ ժամը 11:35-ի սահմաններում, ՀՀ ԱՆ «Վանաձոր» քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցները, օպերատիվ տվյալներն իրացնելիս, անձնական խուզարկության են ենթարկել հիմնարկ հրավիրված ատամնաբույժ Մ. Վ-ին: Խուզարկության արդյունքում վերջինիս տաբատի գոտու տակից հայտնաբերել են 1 բջջային հեռախոս՝ իր լիցքավորող սարքով, և 1 ականջակալ, որոնք Մ.Վ-ն պատրաստվում էր փոխանցել դատապարտյալ Լ. Մ-ին: Փաստի առթիվ նախապատրաստվում են նյութեր:
3. Ապրիլի 18-ին՝ ժամը 16:40-ի սահմաններում, ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցները, օպերատիվ տվյալներն իրացնելիս, զննության են ենթարկել կալանավորված անձ Հ. Ն-ի անվամբ քաղաքացի Գ. Դ-ի բերած հանձնուքը: Զննության արդյունքում ջեմի միջից հայտնաբերվել և առգրավվել է 17 հատ դեղապատիճ՝ ընդհանուր 14.3 գր քաշով: Հայտնաբերվածն ուղարկվել է դատաքիմիական փորձաքննության: Փաստի առթիվ նախապատրաստվում են նյութեր:
4. Ապրիլի 17-ին՝ ժամը 13:45-ի սահմաններում, ՀՀ ԱՆ «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցները, օպերատիվ տվյալներն իրացնելիս, զննության են ենթարկել կալանավորված անձ Մ. Ն-ի անվամբ քաղաքացի Կ. Ջ-ի բերած հանձնուքը: Զննության արդյունքում 0,5 կգ շոկոլադե կոնֆետների միջից հայտնաբերվել և առգրավվել է 11 հատ կոնֆետ, որոնցից 5-ի մեջ եղել է մուգ շագանակագույն, կոշտ զանգված՝ ընդհանուրը 78,14 գրամ քաշով, իսկ մյուս 6-ում՝  սպիտակ, կոշտ զանգված՝ ընդհանուրը86,38 գրամ քաշով: Հայտնաբերվածներն ուղարկվել են դատաքիմիական փորձաքննության: Փաստի առթիվ նախապատրաստվում են նյութեր:
5.  Ապրիլի 12-ին՝ ժամը 12:30-ի սահմաններում, ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցները, օպերատիվ տվյալներն իրացնելիս, կալանավորված անձ Ս. Գ-ին կարճատև տեսակցության եկած քաղաքացի Մ. Դ-ի բաճկոնի աստառի տակից հայտնաբերել են թափանցիկ, կպչուն ժապավենով փաթեթավորված կասկածելի, բուսական զանգված՝ ընդհանուր 26.9 գր քաշով: Հայտնաբերվածն ուղարկվել է դատաքիմիական փորձաքննության: Փաստի առթիվ նախապատրաստվում են նյութեր:

Предотвращен пронос запрещенных предметов в уголовно-исполнительные учреждения
В период с 12 по 20 апреля 2019 года сотрудниками уголовно-исполнительных учреждений был выявлен и предотвращен пронос ряда запрещенных предметов в уголовно-исполнительные учреждения. В частности:
1.     20 апреля в районе 09:15 Центральным отделом Полиции РА обнаружен и переведен в уголовно-исполнительное учреждение "Армавир" МЮ РА находящийся в международном розыске с 26 декабря 2009 года гражданин Республики Либерия и Королевства Швеции Р. Франсиз, где в ходе досмотра из правого колесика чемодана последнего обнаружена 0,9 граммов черная, твердая, подозрительная масса. Обнаруженная масса отправлена на судебно-химическую экспертизу. По данному факту подготавливаются материалы.
2.     19 апреля в районе 11:35 сотрудники уголовно-исполнительного учреждения "Ванадзор" МЮ РА в ходе реализации оперативных данных подвергли личному обыску приглашенного в учреждение стоматолога М. В. В результате обыска под ремнем брюк последнего обнаружили 1 мобильный телефон вместе со своим зарядным устройством и 1 наушник, которые М. В. готовился передать осужденному Л. М. По данному факту подготавливаются материалы.
3.     18 апреля в районе 16:40 сотрудники уголовно-исполнительного учреждения "Нубарашен" МЮ РА в ходе реализации оперативных данных подвергли досмотру передачу, принесенную гражданином Г. Д. на имя заключенного Г. Н. В результате досмотра в банке с джемом были обнаружены и изъяты 17 капсул общим весом 14,3 г. Обнаруженное отправлено на судебно-химическую экспертизу. По данному факту подготавливаются материалы.
4.     17 апреля в районе 13:45 сотрудники уголовно-исполнительного учреждения "Артик" МЮ РА в ходе реализации оперативных данных подвергли досмотру передачу, принесенную гражданином К. Дж. на имя заключенного М. Н. По результатам досмотра в шоколадных конфетах весом 0,5 кг обнаружено и изъято 11 штук конфет, в 5 из которых было темно-коричневая, твердая масса общим весом 78,14 г, а в остальных 6 — белая, твердая масса общим весом 86,38 г. Обнаруженное отправлено на судебно-химическую экспертизу. По данному факту подготавливаются материалы.
5.     12 апреля в районе 12:30 сотрудники уголовно-исполнительного учреждения "Нубарашен" МЮ РА в ходе реализации оперативных данных в подкладке куртки, пришедшего на кратковременное свидание к заключенному С. Г., гражданина М. Д. обнаружена прозрачная, упакованная липкой пленкой сомнительная, растительная масса общим весом 26,9 г. Обнаруженное отправлено на судебно-химическую экспертизу. По данному факту подготавливаются материалы.