Առաջարկվում է քրեականացնել բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերն ու բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելը կամ քարոզելը
14/08/2019
2019 թվականի հունիսի 6-ի Կառավարության նիստում վարչապետն Արդարադատության նախարարությանը հանձնարարել է քննարկել բռնության կոչերը քրեականացնելու նպատակահարմարության հարցը։ Այս հանձնարարականի հիման վրա Արդարադատության նախարարության կողմից կատարվել է գործող օրենսդրական կարգավորումների, ատելության խոսքի դեմ պայքարի միջազգային չափանիշների և փորձի ուսումնասիրություն: Ուսումնասիրության արդյունքում մշակվել և հանրային քննարկման է ներկայացվել «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է պատասխանատվություն նախատեսել անձի կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերի, անձի կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելու կամ նման բռնություն քարոզելու համար ՝ https://www.e-draft.am/projects/1862/about :
Նախագիծը մշակելիս հաշվի է առնվել Հայաստանում  ատելության խոսքի տարածումը, այդ կապակցությամբ հանրության շրջանում հնչող մտահոգությունները, ինչպես նաև  անհանդուժողականության, խտրականության և բռնության աճի կանխարգելման անհրաժեշտությունը:
Նախագծով որդեգրված մոտեցումը հիմնված է մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող միջազգային կառույցների հանձնարարականների վրա: Մասնավորապես, Ռասիզմի և այլատյացության որոշ ձևերի և արտահայտությունների դեմ պայքարի մասին ԵՄ շրջանակային որոշման մեջ նշված է, որ անդամ պետությունները պետք է  պատիժ նախատեսեն բռնության կամ ատելության դիտավորյալ և հրապարակային հրահրման, ինչպես նաև միջազգային որոշ հանցագործությունների հրապարակային թողտվության, ժխտման կամ այն սովորական երևույթ դարձնելուն, ինչը կարող է հանգեցնել բռնության կամ ատելության[1]:
Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ պայքարի  Եվրոպական հանձնաժողովի «ատելության խոսքի» դեմ պայքարի թիվ 15 հանձնարարականի համաձայն՝ «ատելության խոսքը» կարող է հանգեցնել այլոց ահաբեկման, նրանց նկատմամբ բռնության կիրառման, թշնամանքի և խտրականության: Վերոնշյալ հանձնարարականում բազմիցս արտահայտվել է այն դիրքորոշումը, որ քրեական պատասխանատվությունը պետք է կիրառվի «ատելության խոսքի» ծայրահեղ դրսևորման համար: Մասնավորապես, հանձնաժողովը խրախուսել է պետություններին քրեական պատասխանատվություն նախատեսել բռնության, ատելության կամ խտրականության հրապարակային հրահրման համար[2]:
Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեն իր՝ Հայաստանին ուղղված 2017 թվականի հանձնարարականում խրախուսում է պետությանը իր քրեական օրենսգրքով նախատեսել ատելության հողի վրա կատարվող հանցագործությունների (hate crime) համար պատասխանատվություն:[3]
Միևնույն տրամաբանությունն է ընդգծված «Ատելության խոսքի» վերաբերյալ Եվրոպայի Խորհրդի թիվ R (97) 20 հանձնարարականում, որի 2-րդ սկզբունքի համաձայն` անդամ պետությունների կառավարությունները պետք է ստեղծեն կամ պահպանեն ատելության բորբոքման դեմ պայքարի այնպիսի ամուր իրավական հիմքեր, որոնք յուրաքանչյուր դեպքում  կապահովեն անհրաժեշտ հավասարակշռությունը խոսքի ազատության և այլոց իրավունքների և արժանապատվության  պաշտպանության միջև[4]։
Նախագծի նպատակն է համարժեք պայքար մղել ատելության խոսքի ծայրահեղ դրսևորումների դեմ: Մասնավորապես՝ քրեական պատասխանատվության գործիքն անհրաժեշտ է այն դեպքերում, երբ ատելության խոսքն ուղղված է բռնության հրահրմանը առանձին անձանց կամ անձանց խմբի նկատմամբ: Ատելության խոսքի՝ բռնություն հրահրող դրսևորումները այս կամ այն տարբերակով քրեականացվել են մի շարք երկրներում՝ Կանադայում, Ռուսաստանի Դաշնությունում, Իսպանիայում, Բելգիայում, Ռումինիայում, Ֆրանսիայում, Լեհաստանու, Մոլդովայում և այլ երկրներում:

Предлагается криминализировать публичные призывы к применению насилия и публичное оправдание или пропаганду насилия
14/08/2019
6 июня 2019 года на заседании Правительства Премьер-министр поручил Министерству юстиции обсудить вопрос о целесообразности криминализации призывов к насилию. На основании этого поручения Министерством юстиции было проведено изучение действующих законодательных регулирований, международных стандартов и опыта борьбы против языка ненависти. По результатам изучения был разработан и представлен на общественное обсуждение проект Закона Республики Армения "О внесении дополнения в Уголовный Кодекс Республики Армения", в котором предлагается предусмотреть ответственность за публичные призывы к применению насилия, опасного для жизни и здоровья личности, за публичное оправдание насилия, опасного для жизни или здоровья личности, или за пропаганду подобного насилия https://www.e-draft.am/projects/1862/about.
При разработке проекта были учтены распространение в Армении языка ненависти, прозвучавшие в этой связи опасения в общественных кругах, а также необходимость предотвращения роста нетерпимости, дискриминации и насилия.
Принятый Проектом подход основан на рекомендациях международных структур, занимающихся защитой прав человека. В частности, в Рамочном решении Европейского союза о борьбе с отдельными формами и проявлениями расизма и ксенофобии отмечено, что государства-члены должны предусмотреть наказание за намеренное и публичное разжигание насилия или ненависти, а также за публичное попустительство, отрицание или тривиализацию некоторых международных преступлений, что может привести к насилию или ненависти.
Согласно Рекомендации № 15 по борьбе против "языка ненависти" Европейской Комиссии по борьбе против расизма и нетерпимости "язык ненависти" способен привести к терроризированию других, применению в их отношении насилия, вражды и дискриминации. В вышеуказанной Рекомендации многократно была выражена позиция о том, что уголовная ответственность должна применяться за крайнее проявление "языка ненависти". В частности, Комиссия поощряет предусмотрение государствами уголовной ответственности за публичное разжигание насилия, ненависти или дискриминации.
Комитет по ликвидации расовой дискриминации в направленной Армении своей Рекомендации от 2017 года поощряет предусмотрение государством в своем Уголовном кодексе ответственности за преступления, совершенные на почве ненависти (hate crime).
Та же логика прослеживается в Рекомендации Совета Европы № R (97) 20 относительно "Языка ненависти", согласно 2-му принципу которой правительства государств-членов должны создать или сохранить такие крепкие правовые основы борьбы против возбуждения ненависти, которые в любом случае обеспечат необходимый баланс между защитой свободы слова и достоинства прав других.
Целью проекта является ведение равносильной борьбы против крайних проявлений языка ненависти. В частности, инструмент уголовной ответственности необходим в тех случаях, когда язык ненависти направлен на разжигание насилия в отношении отдельных лиц или группы лиц. Проявления языка ненависти, разжигающие насилие, в том или ином виде криминализированы в ряде стран — Канаде, Российской Федерации, Испании, Бельгии, Румынии, Франции, Польше, Молдове и других странах.