Մեկնարկել է «Աջակցություն արդարադատության նախարարությանը ԵՄ չափորոշիչներին համապատասխան իրավական մոտարկման հարցում» դասընթացը
22/10/2019
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Քրիստիննե Գրիգորյանի և Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինիի մասնակցությամբ Երևանում այսօր մեկնարկել է  «Աջակցություն ՀՀ արդարադատության նախարարությանը ԵՄ չափորոշիչներին համապատասխան իրավական մոտարկման հարցում» ծրագրի շրջանակում իրականացվող դասընթացը: Այն կօգնի Հայաստանում քաղաքականություն և օրենսդրություն մշակողներին` ներդաշնակեցնելու ազգային օրենսդրությունը ԵՄ օրենսդրությանը այնպես, որ նոր օրենսդրությունը կիրառելի լինի ամենօրյա պրակտիկայում: Դասընթացավարները կտրամադրեն գործնական խորհրդատվություն օրենսդրության մշակման բոլոր փուլերի վերաբերյալ:
Փոխնախարար Քրիստիննե Գրիգորյանը, շնորհակալություն հայտնելով ներկաներին մասնակցության համար, կարևորել է միջոցառումը՝ ինչպես գործադիրի, այնպես էլ օրենսդիրի ներկայացուցիչներին մեկ հարթակում ներգրավելու ու հնարավորինս առարկայական քննարկումներ կազմակերպելու տեսանկյունից:
«Արդարադատության նախարարությունը Եվրոպական միության հետ ծավալել և հաջողությամբ իրականացնում է լայնամասշտաբ և փոխշահավետ համագործակցություն: Նախարարությունը ոլորտային բոլոր բարեփոխումները չի ընկալում որպես առանձին և հատվածական գործընթաց, այլ դիտարկում է դրանք ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի լույսի ներքո: Կարծում եմ՝ այս ընկալումն ընդհանուր է, ինչը մեզ թույլ կտա առավել ռազմավարական ու երկարաժամկետ կտրվածքով պլանավորելու մեր գործողությունների ընդհանուր օրակարգը»,- ասել է փոխնախարար Գրիգորյանը և, ամփոփելով խոսքը, շնորհակալություն հայտնել Եվրոպական միությանը՝ բարեփոխումների իրականացման գործընթացում մշտապես Արդարադատության նախարարությանը սատարելու:
Նշենք, որ մեկօրյա դասընթացը կազմակերպվել է ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից՝ ԵՄ ֆինանսավորվող «Աջակցություն ՀՀ արդարադատության նախարարությանը ԵՄ չափորոշիչներին համապատասխան իրավական մոտարկման հարցում» ծրագրի շրջանակում: Դասընթացը բաղկացած է չորս հիմնական մասից՝ ԵՄ օրենսդրություն, Մոտարկում, Քաղաքականության մշակում և Օրենսդրության մշակում:

Стартовал курс "Содействие Министерству юстиции в вопросе правового сближения в соответствии с критериями ЕС"
22/10/2019
При участии заместителя министра юстиции Кристинне Григорян и главы делегации Европейского Союза в Армении, посла Андреи Викторин сегодня в Ереване стартовал курс, осуществляемый в рамках программы "Содействие Министерству юстиции в вопросе правового сближения в соответствии с критериями ЕС". Он поможет разработчикам политики и законодательства в Армении гармонизировать национальное законодательство с законодательством ЕС так, чтобы новое законодательство было применимо в ежедневной практике. Преподаватели курса предоставят практические консультации относительно всех этапов разработки законодательства.
Заместитель Министра Кристинне Григорян, поблагодарив присутствующих за участие, отметила важность мероприятия с точки зрения привлечения на одну площадку представителей как исполнительной, так и законодательной власти, и организации максимально предметных обсуждений.
"Министерство юстиции совместно с Европейским Союзом проводит и успешно реализует широкомасштабное и взаимовыгодное сотрудничество. Министерство не воспринимает все секторальные реформы как отдельный и отраслевой процесс, а рассматривает их в свете соглашения о всеобъемлющем и расширенном сотрудничестве ЕС–Армения. Полагаю, что это общее восприятие , что позволит нам планировать общую повестку наших действий в более стратегической и долгосрочной перспективе", — сказала замминистра Григорян и, в завершение своей речи, выразила благодарность Европейскому Союзу за постоянное содействие Министерству юстиции в плане осуществления процесса реформ.
Отметим, что однодневный курс организован Министерством юстиции Республики Армения в рамках финансируемой ЕС программы "Содействие Министерству юстиции в вопросе правового сближения в соответствии с критериями ЕС". Курс состоит из четырех основных частей: Законодательство ЕС, Сближение, Разработка политики и Разработка законодательства.