ԱՆ-ԵԽ համագործակցության արդյունքում մեկնարկում է նոր ծրագիր՝ ուղղված բանտային առողջապահության ոլորտի զարգացմանը
03/12/2019
Արդարադատության նախարարի տեղեկալ Սրբուհի Գալյանն այսօր ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովայի գլխավորած պատվիրակությանը և քննարկել բանտային առողջապահության ոլորտում բարեփոխումների նոր ծրագրի  ուղղությունները:
Սրբուհի Գալյանը, բարձր գնահատելով ԵԽ երևանյան գրասենյակի հետ համագործակցությունն ու համատեղ իրականացված «Առողջապահության և մարդու իրավունքների պաշտպանության ամրապնդումը Հայաստանի բանտերում» ծրագրի արդյունքները, կարևորել է բարեփոխումներին ուղղված նոր փոխգործակցության անհրաժեշտությունը՝ ուղղված «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կարողությունների զարգացմանը, այդ թվում՝ կադրերի վերապատրաստմանը, դատապարտյալների խնամքին ուղղված համապատասխան ուղեցույցների մշակմանը, բժշկական օգնության և սպասարկման համար անհրաժեշտ իրավական հիմքերի ապահովմանը և մի շարք այլ հարցերի:  Նշենք, որ բանտային առողջապահության ոլորտի բարեփոխումը Կառավարության կողմից հաստատված «Քրեակատարողական և պրոբացիայի ոլորտի 2019-2023 թվականների ռազմավարության միջոցառումների ծրագրի կարևոր ուղղություններից է:
ԵԽ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովան ընդգծել է իրականացված և իրականացվելիք երկու ծրագրերի կարևորությունը և համատեղ ուժերով բանտային առողջապահության ոլորտում էական բարեփոխումներ իրականացնելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՔԿՀ-ներում պատշաճ բժշկական օգնության և սպասարկման ծառայությունների, հոգեկան առողջության հետ կապված խնամքի տրամադրան որակի բարձրացման, բժշկական անհրաժեշտ սարքավորումների ձեռքբերման, կադրերի վերապատրաստման, անհրաժեշտ ուղեցույցների մշակմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Հիշեցնենք, որ Արդարադատության նախարարության և Եվրոպայի խորհրդի կողմից համատեղ իրականացված «Առողջապահության և մարդու իրավունքների պաշտպանության ամրապնդումը Հայաստանի բանտերում» ծրագրի շրջանակում ձեռք էին բերվել բժշկական նորագույն սարքավորումներ, շուրջ 1000 քրեակատարողական ծառայողներ վերապատրաստվել էին՝ բժշկական էթիկայի, բժշկական գաղտնիքի և այլ թեմաներով, ՔԿՀ-ների բժշկական անձնակազմի համար ձեռք էր բերվել անհրաժեշտ կահույք, ինչպես նաև կազմվել էին «Բանտային առողջապահության հիմնախնդիրները և բարեփոխումները Հայաստանի Հանրապետությունում» ձեռնարկը և «Կալանավորված և դատապարտված անձանց առողջապահական իրավունքների և դրանց իրացման մեխանիզմների» ուղեցույցը:

New project for development of prison healthcare sector being launched as a result of Ministry of Justice-Council of Europe co-operation
03/12/2019
Today, Deputy Minister of Justice Srbuhi Galyan received the delegation led by Head of the Council of Europe Office in Yerevan Natalia Voutova and discussed the directions of the new programme for reforms in the prison healthcare sector.
Highly appreciating the co-operation with the Council of Europe Office in Yerevan and the results of the jointly implemented project "Strengthening Health Care and Human Rights Protection in Prisons in Armenia", Srbuhi Galyan attached importance to the need for new mutual co-operation for reforms aimed at building the capacities of the "Penitentiary Medicine Centre" SNCO, including training specialists, developing relevant guides for care for convicts, ensuring the legal grounds required for medical aid and services and several other issues. Let us mention that reforms in the prison healthcare sector are one of the key directions of the Action Plan of the 2019-2023 Strategy on the Penitentiary and Probation Sectors approved by the Government.
Head of the Council of Europe Office in Yerevan Natalia Voutova underscored the importance of the implemented project and the two projects to be implemented and expressed willingness to implement essential reforms in the prison healthcare sector through combined efforts.
A number of issues related to proper medical aid and services at penitentiary institutions, increase of the quality of provision of care for mental health, acquisition of necessary medical equipment, training of specialists and the development of necessary guides were discussed during the meeting.
Let us remind that the state-of-the-art medical equipment was acquired; nearly 1000 penitentiary officers underwent training courses devoted to medical ethics, medical secret and other topics; necessary furniture for the medical personnel of penitentiary institutions was acquired, and the handbook "Issues of Prison Healthcare and Reforms in the Republic of Armenia" and the guide "For the Rights of Detained and Convicted Persons to Healthcare and the Mechanisms for Exercise of those Rights" were prepared within the scope of the project "Strengthening Health Care and Human Rights Protection in Prisons in Armenia" jointly implemented by the Ministry of Justice and the Council of Europe.