Սրբուհի Գալյան. «Քրեական պատասխանատվություն կսահմանվի ատելության խոսքի առավել վտանգավոր դրսևորման համար»
06/02/2020
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Սրբուհի Գալյանի մասնակցությամբ այսօր տեղի է ունեցել   Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի կողմից իրականացվող «Գործընկերություն հանուն լավ կառավարման»   ծրագրի  շրջանակներում Արդարադատության նախարարության հետ համատեղ կազմակերպված «Խտրականության, ատելության հիմքով հանցագործությունների և ատելության խոսքի զոհերի համար արդարադատության մատչելիության բարելավում» տարածաշրջանային համագործակցության ծրագրի շրջանակներում մշակված  Խտրականության, ատելության խոսքի և ատելության հիմքով կատարվող հանցագործությունների մասին տարանջատ տվյալների հավաքագրման վերաբերյալ առաջարկությունների և ուղեցույցների նախագծերի ներկայացումը: Քննարկմանը ներկա են եղել շահագրգիռ պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ:
Փոխնախարար Գալյանը ողջունել է քննարկման մասնակիցներին և շնորհակալություն հայտնել ԵԽի երևանյան գրասենյակին և Եվրոպական միությանը՝ ատելության խոսքի, դրա սահմանների ուրվագծման և համարժեք պատասխանատվության սահմանման խնդիրների վերհանման նպատակով կազմակերպած հանդիպման և ցուցաբերած մշտական աջակցության համար:
Սրբուհի Գալյանի խոսքով՝ խնդիրը շատ նուրբ է, քանի-որ սերտորեն առնչվում է խոսքի ազատության և դրա սահմանների  հետ: «Այսօր մեր երկրում աննախադեպ իրողություն է արձանագրվում. ունենք խոսքի անսահմանափակ ազատություն, և երբեմն խոսքի ազատության այդ իրավունքի քողի տակ մենք հանդիպում ենք թաքնված կամ  երբեմն նույնիսկ բացահայտ ատելության խոսքի դրսևորումների, ինչն անընդունելի է մեր պետությունում և պետք է համարժեք արձագանքի արժանանա»,- նշել է Սրբուհի Գալյանը և տեղեկացրել, որ ներկայում Արդարադատության նախարարությունը մշակել է օրենքի համապատասխան նախագիծ, որը քրեական պատասխանատվություն է սահմանում ատելության խոսքի առավել վտանգավոր դրսևորման, այն է՝ անձի նկատմամբ նրա որևէ սոցիալական կամ անձնական բնույթի հանգամանքով պայմանավորված բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերի, նման բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելու կամ քարոզելու համար:
Քննարկման ավարտին փոխնախարարը հույս է հայտնել, որ այս փորձագիտական քննարկումը մեծապես կնպաստի խտրականության, ատելության հիմքով հանցագործությունների և ատելության խոսքի  դեմ պայքարի ոլորտում առկա խնդիրների վերհանմանը և կօգնի գտնել այն խնդիրների արդյունավետ լուծումը, որն այսօր առկա է մեր երկրում»,- ընդգծել է Սրբուհի Գալյանը:
ԵԽ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովան կարևորել է նման ձևաչափով քննարկումների կազմակերպումը և վստահություն հայտնել, որ շահագրգիռ կողմերի աջակցությամբ մշակված այս նախագիծը դրական արդյունք կգրանցի:

Србуи Галян: "Будет установлена уголовная ответственность за наиболее опасное проявление ненавистнических высказываний"
06/02/2020
Сегодня при участии заместителя Министра юстиции Србуи Галян состоялось представление проектов предложений и руководств относительно сбора разобщенных данных о преступлениях, совершаемых на почве дискриминации, ненавистнических высказываний и ненависти, разработанных в рамках программы регионального сотрудничества "Повышение доступности правосудия для жертв преступлений на почве дискриминации, ненависти и ненавистнических высказываний", организованное совместно с Министерством юстиции в рамках программы "Партнерство во имя хорошего управления", осуществляемой Европейским Союзом и Советом Европы. В обсуждении принимали участие представители заинтересованных государственных ведомств.
Замминистра Галян поприветствовала участников обсуждения и поблагодарила ереванский офис Совета Европы и Европейский Союз за организацию встречи в целях начертания ненавистнических высказываний, их рамок и равноценной ответственности, а также за постоянно оказываемое содействие.
По словам Србуи Галян, проблема очень деликатная, поскольку это тесно связано со свободой слова и ее границами. "Сегодня в нашей стране беспрецедентные реалии — у нас есть неограниченная свобода слова, и, иногда, под прикрытием этого права на свободу слова мы сталкиваемся с завуалированным, а иногда и явным проявлением ненавистнических высказываний, что неприемлемо для нашего государства и должно получить равноценный ответ", — отметила Србуи Галян и сообщила, что Министерство юстиции разработало соответствующий проект закона, устанавливающий уголовную ответственность за наиболее опасное проявление ненавистнических высказываний, то есть, за публичные призывы к насилию в отношении лица в связи с его социальными или личными обстоятельствами, за публичное оправдание либо агитацию подобного насилия.
В завершение обсуждения замминистра выразила надежду, что это экспертное обсуждение в значительной мере поспособствует выявлению проблем в сфере борьбы с преступлениями, совершаемыми на почве дискриминации, ненависти и ненавистнических высказываний, и поможет найти эффективное разрешение проблем, имеющихся сегодня в нашей стране.
Руководитель ереванского офиса Совета Европы Наталья Вутова отметила важность организации встреч в подобном формате и выразила уверенность, что этот проект, разработанный при содействии заинтересованных сторон позволит добиться положительных результатов.