Վենետիկի հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է ներկայացրել իշխանությունների կողմից առաջադրված իրավական երեք հարցի առնչությամբ
22/06/2020
Վերջին մի քանի ամիսներին Արդարադատության նախարարությունը սերտ համագործակցել է Եվրոպայի խորհրդի և Վենետիկի հանձնաժողովի հետ։ Այս գործընկերության տրամաբանությամբ Արդարադատության նախարարը 2020 թվականի մայիսի 13-ին Վենետիկի հանձնաժողովին առաջադրել էր երեք իրավական հարց, որոնք վերաբերում են՝ 2015 թվականի Սահմանադրական փոփոխություններով նախատեսված, սակայն չիրագործված Սահմանադրական դատարանի նոր մոդելի իրագործմանը, Սահմանադրական դատարանի կողմից Սահմանադրության փոփոխությունների նախնական քննության շրջանակի հստակեցմանը և այդ քննության ժամկետին, ինչպես նաև Ազգային ժողովի՝ նախապես հայտարարված հանրաքվեն չեղարկելու հնարավորությանը, որը կասեցվել է համավարակի պատճառով հայտարարված արտակարգ դրության հիմքով։
Հրապարակվել է Հանձնաժողովի կարծիքը, որը դրական է արձագանքել իշխանությունների առաջարկությանը։ Այսպես, առաջին հարցի հետ կապված, ըստ էության, վերլուծել է, որ 2015 թվականի փոփոխություններով նախատեսվել է Սահմանադրական դատարանի եվրոպական չափանիշներին համապատասխանող մոդել, և որ եվրոպական ստանդարտ է նաև այն, որ պաշտոնավարման ժամկետների փոփոխություններից հետո գործող դատավորները շարունակեն պաշտոնավարել մինչև իրենց ժամկետի ավարտը, ինչպես նախատեսված էր մինչև փոփոխությունները։
Ապա Հանձնաժողովն արձանագրել է, որ առաջարկվող փոփոխությամբ գործող իշխանությունների նպատակը ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխանող ՍԴ մոդելը փոփոխելը և այդ մոդելից հետ կանգնելը չէ, ինչպես նաև չկա նպատակ ներդնելու այնպիսի կանոններ, որոնք թույլ կտան քաղաքական մեծամասնությանը վերահսկել դատավորների նշանակման գործընթացը: Հակառակը, պարզ է, որ իշխանությունների նպատակն է ապահովել, որ նոր դրույթներն իրագործվեն, և ՍԴ կազմը հնարավորինս շուտ արտացոլի այդ դրույթներով ներդրվող ժողովրդավարական չափանիշները: Սա լեգիտիմ նպատակ է:
Հանձնաժողովն ընդունել է նաև, որ տվյալ համատեքստում փոփոխությունների ընդունման և դրանց վերջնական իրականացման միջև ընկած ժամանակահատվածը, որը կարող է տևել մինչև 20 տարի, սովորականից չափազանց ավելի երկար է, և հանգեցնում է 2015թ-ի փոփոխությունների իրագործման խափանմանը:
Դատարանի նախագահի մասով Հանձնաժողովը եզրակացրել է, որ եվրոպական չափանիշների տեսանկյունից ընդունելի են դատարանի նախագահների պաշտոնավարման ավելի կարճ ժամկետներ, ինչը կարող է նպաստել դատավորների շրջանում ավելի շատ կոլեգիալ, քան հիերարխիկ մթնոլորտի ձևավորմանը:
Հայաստանյան իրավիճակին անդրադառնալով՝ Հանձնաժողովն արձանագրել է, որ Հայաստանի դեպքում ներկայիս Սահմանադրական դատարանի նախագահը պաշտոնավարելու է 17 տարի, ինչն ավելի մեծ ժամկետ է, քան անգամ նոր Սահմանադրությամբ դատավորների համար նախատեսվածը: Սա կարող է հանգեցնել նախագահի դերի գերակշռությանը և նպաստավոր չէ դատավորների միջև կոլեգիալության մթնոլորտի ձևավորման համար: Ուստի, Հանձնաժողովի եզրակացությունն այն է, որ ի տարբերություն դատավորների պաշտոնավարման ժամկետների, դատարանի նախագահի պաշտոնավարման ժամկետի առումով իշխանություններն առավել մեծ հայեցողության հնարավորություն ունեն, և այդ ժամկետի կրճատումը հնարավոր է՝ միաժամանակ խորհուրդ տալով նախատեսել որոշակի անցումային ժամկետ։
Հանձնաժողովն  ընդունել է նաև իշխանությունների այն պնդումը, որ Սահմանադրական դատարանի գործող նախագահի՝ 2005թ-ի Սահմանադրության դրույթներին համապատասխան ընտրությունը /2018թ-ի մարտի 21/, որը տեղի է ունեցել 2015թ-ի փոփոխություններն ուժի մեջ մտնելուց ընդամենը երեք շաբաթ առաջ, հակասում է այդ փոփոխությունների ոգուն, որոնք միտված են մի կողմից` Խորհրդարանից դատական ​​համակարգի և Սահմանադրական դատարանի անկախության երաշխավորմանը, մյուս կողմից` նախագահի պաշտոնում ռոտացիայի ապահովմանը: ՍԴ գործող նախագահն ընտրվել է, երբ պաշտոնավարման ժամկետների վերաբերյալ նոր կանոններն ընդունված էին արդեն վաղուց: Ուստի, նրա դեպքն ամբողջովին տարբերվում է Սահմանադրության նախորդ խմբագրության համաձայն ընտրված Սահմանադրական դատարանի նախագահի {նկատի ունի Գ.Հարությունյանի դեպքը} դեպքից, երբ հայտնի չէր, որ վերջինիս պաշտոնավարման ժամկետը կրճատվելու է:
Ամփոփելով, առաջին հարցի մասով, Հանձնաժողովն ընդունել է կառավարության առաջարկած տարբերակը՝ մասնավորապես նշելով, որ Հայաստանի համար այս բացառիկ պայմաններում հնարավոր լուծում կարող է լինել գործող 213-րդ հոդվածի փոփոխությունը՝ սահմանելով Սահմանադրական դատարանի նոր դատավորների ընտրություն՝ միաժամանակ նախատեսելով անցումային ժամանակաշրջան, որը թույլ կտա աստիճանաբար փոխել դատարանի կազմը։ Հանձնաժողովը շեշտել է, որ իշխանություններն առավել արդյունավետ կարող են գնահատել նման անցումային ժամանակաշրջանի տևողությունը։
Վերջին պահին Հանձնաժողովի կարծիքում լրացվել է մի պարբերություն, որում Հանձնաժողովն անդրադարձել է Ազգային ժողովի պատգամավորների կողմից  նույն օրը շրջանառված սահմանադրական փոփոխությունների նախագծին՝ ափսոսանք հայտնելով Կարծիքի առաջարկություններին անհամապատասխանության մասին, ու թեև Հանձնաժողովը նույն պարբերության մեջ չի մանրամասնել, թե Կարծիքի կոնկրետ որ առաջարկությանը չի համապատասխանում նախագիծը, այդուհանդերձ պարզ է, որ նկատի է առնվում 12 տարուց ավել պաշտոնավարած դատավորների համար նոր անցումային ժամկետ սահմանելու առաջարկությանը։
Երկրորդ հարցի կապակցությամբ Հանձնաժողովը ևս ընդունելի է համարել կառավարության առաջարկությունը՝ մասնավորապես նշելով, որ Սահմանադրության փոփոխությունների համապատասխանության ստուգումը Սահմանադրության անփոփոխելի դրույթներով սահմանափակելը համապատասխանում է եվրոպական ստանդարտներին։ Բացի այդ, նշվել է, որ Սահմանադրական «անփոփոխելիությունը» պետք է նեղ մեկնաբանվի։ Իսկ առաջարկված քննության կարճ ժամկետը ևս համարվել է ընդունելի։
Հատկանշական է, որ Հանձնաժողովը հատուկ անդրադարձել է Սահմանադրական դատարանի ներկայացուցիչների կողմից հանդիպումների ընթացքում կատարված հայտարարությանն առ այն, որ Սահմանադրական դատարանի կողմից սահմանադրական փոփոխությունների քննությունը կարող է ընդգրկել ամբողջ Սահմանադրությունը։ Մասնավորապես՝ Հանձնաժողովը նախազգուշացրել է Սահմանադրական դատարանին՝ իր իսկ կողմից նախնական քննություն անցկացնելու լիազորության ընդարձակված մեկնաբանման վերաբերյալ։ Նշվել է, որ Հանձնաժողովի տեսանկյունից խնդրահարույց կլինի, եթե Սահմանադրական դատարանն անվավեր ճանաչի սահմանադրական փոփոխությունները՝ հիմնվելով վերացական սկզբունքների վրա, որոնք թույլ կապ ունեն Սահմանադրության անփոփոխելի դրույթների հետ, կամ հիմնվելով այդ դրույթների՝ իր կողմից լայն մեկնաբանության վրա։
«Վենետիկի հանձնաժողովի համար կարևոր է, որպեսզի Սահմանադրական դատարանի անկախությանը վերաբերող սահմանադրական ինստիտուցիոնալ սկզբունքները հստակ տարանջատվեն դատավորների անձնական շահերից։ Այս կապակցությամբ Սահմանադրական դատարանը պետք է լայնորեն դրսևորի ինքնազսպում՝ խուսափելու համար Դատարանին առնչվող փոփոխությունները քննելիս դատավորների անձնական շահերի գերադասման անգամ տպավորություն ստեղծելուց»,- նշվում է Կարծիքում։
Երրորդ հարցի առնչությամբ Վենետիկի հանձնաժողովը գտել է, որ այն, որ լիազոր մարմնի կողմից ընդունված նորմերն ու որոշումները կարող են չեղարկվել նույն մարմնի նույն ընթացակարգով ընդունված նոր որոշմամբ, հանրային իրավունքի ընդհանուր սկզբունք է։
Վենետիկի հանձնաժողովը, ներկայացված իրավական հարցերի վերլուծության շրջանակներից դուրս նաև որոշ հարցերի վերաբերյալ կատարել է դիտարկումներ, որոնք ի գիտություն են ընդունվել Կառավարության կողմից և համակողմանի կերպով կհասցեագրվեն Սահմանադրական համապարփակ փոփոխությունների ընթացքում։
Ամփոփելով՝ պետք է նկատել, որ Վենետիկի հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է ներկայացրել իշխանությունների կողմից առաջադրված իրավական երեք հարցի առնչությամբ, շեշտել է առաջարկվող լուծումների լեգիտիմ նպատակն ու դրանց համապատասխանությունը եվրոպական ստանդարտներին։
ՀՀ կառավարությունն իր գոհունակությունն է հայտնում Եվրոպայի Խորհրդին և Վենետիկի հանձնաժողովին արդյունավետ համագործակցության և ներդրված ջանքերի համար, որոնք միտված են ստեղծված իրավիճակում եվրոպական ստանդարտներին համապատասխան Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված ճգնաժամը հաղթահարելու լեգիտիմ նպատակին։

Венецианская комиссия представила положительное заключение по трем правовым вопросам, выдвинутым властями
22/06/2020
В последние несколько месяцев министерство юстиции тесно сотрудничало с Советом Европы и Венецианской комиссией. По логике этого партнерства министр юстиции 13 мая 2020 года выдвинул Венецианской комиссии три правовых вопроса, которые касаются реализации предусмотренной изменениями в Конституции от 2015 года, но не реализованной новой модели Конституционного суда, уточнения рамок предварительного рассмотрения Конституционным судом конституционных изменений и срока рассмотрения, а также возможности отмены ранее объявленного Национальным Собранием референдума, который был приостановлен на основании чрезвычайного положения, объявленного вследствие эпидемии.
Было опубликовано Мнение Комиссии, которая положительно отреагировала на предложение властей. Таким образом, в связи с первым вопросом, по сути проанализировано, что изменениями от 2015 года предусмотрена модель, соответствующая европейским стандартам Конституционного суда, и что европейским стандартом является также то, чтобы действующие судьи после изменения сроков пребывания в должности продолжали оставаться на своем посту до окончания срока, как было предусмотрено до изменений.
Затем Комиссия констатировала, что целью действующих властей по части предлагаемых изменений не является изменение соответствующей демократическим стандартам модели Конституционного Суда или отказ от этой модели, а также нет цели внедрить такие правила, которые позволят политическому большинству контролировать процесс назначения судей. Наоборот, очевидно, что цель властей — обеспечить, чтобы новые положения были реализованы, и состав Конституционного Суда как можно скорее отобразил демократические критерии, введенные в эти положения. Это — легитимная цель.
Комиссия также приняла, что в данном контексте период между принятием изменений и их окончательной реализацией, который может длиться до 20 лет, намного дольше обычного и приводит к срыву реализации изменений от 2015 года.
По части председателя суда Комиссия заключила, что с точки зрения европейских критериев приемлемы более короткие сроки пребывания в должности председателей суда, что может способствовать формированию среди судей более коллегиальной атмосферы, а не иерархической.
Касательно ситуации в Армении Комиссия констатировала, что нынешний председатель Конституционного суда будет пребывать в должности 17 лет, что является еще большим сроком, чем предусмотрено для судей новой Конституцией. Это может привести к преобладанию роли председателя суда и не будет способствовать формированию атмосферы коллегиальности среди судей. Следовательно, заключение Комиссии состоит в том, что в отличие от сроков пребывания в должности судей, по части пребывания в должности председателя суда власти имеют больше возможностей действовать по своему усмотрению, и сокращение этого срока возможно. Одновременно Комиссия посоветовала предусмотреть определенный переходный период.
Комиссия также приняла утверждение властей о том, что выборы в соответствии с положениями конституции 2005 года действующего председателя Конституционного суда (21 марта 2018 года), которые состоялись всего за три недели до вступления в силу изменений от 2015 года, противоречат духу этих изменений, они направлены, с одной стороны, на гарантирование независимости судебной системы и Конституционного суда от Парламента, с другой — на обеспечение ротации на посту председателя. Действующий председатель Конституционного суда был избран, когда новые правила относительно сроков пребывания в должности были давно уже приняты. Следовательно, этот случай полностью отличается от случая избранного в соответствии с предыдущей редакцией Конституции председателя Конституционного суда (имеется в виду Гагик Арутюнян), когда не было известно, что срок его пребывания в должности будет сокращен.
Обобщая, Комиссия по части первого вопроса приняла предложенный Правительством вариант, в частности отметив, что возможным решением для Армении в этих исключительных условиях может стать изменение действующей 213-й статьи — с установлением выборов новых судей Конституционного суда и одновременным предусмотрением переходного периода, который позволит постепенно изменить состав суда. Комиссия подчеркнула, что власти могут оценивать продолжительность такого переходного периода более эффективно.
В последний момент Мнение Комиссии было дополнено абзацем, в котором Комиссия отметила в тот же день распространенный депутатами Национального собрания проект изменений в Конституции, выразив сожаление о несоответствии предложениям Мнения. Хотя Комиссия и не уточнила в том же абзаце, какому конкретно предложению Мнения проект не соответствует, тем не менее ясно, что имеется в виду предложение об установлении нового переходного периода для судей, пребывающих в должности более 12 лет.
В связи со вторым вопросом Комиссия также сочла приемлемым предложение Правительства, в частности отметив, что ограничение проверки соответствия изменений в Конституции неизменными положениями Конституции соответствует европейским стандартам. Кроме того, было отмечено, что "неизменность" Конституции должна толковаться узко. Короткий срок предложенного рассмотрения также был сочтен приемлемым.
Примечательно, что Комиссия особо отметила заявление представителей Конституционного суда о том, что рассмотрение Конституционным судом изменений в Конституции может включать всю Конституцию. В частности, Комиссия предупредила Конституционный суд о трактовке в превышении полномочий на осуществление им предварительного рассмотрения. Было отмечено, что с точки зрения Комиссии будет проблематично, если Конституционный суд признает изменения в Конституции недействительными, основываясь на абстрактных принципах, непрочно связанных с неизменными положениями Конституции, или основываясь на широком толковании этих положений.
"Для Венецианской комиссии важно, чтобы касающиеся независимости Конституционного суда конституционные институциональные принципы четко были отделены от личных интересов судей. В связи с этим Конституционный суд должен проявить сдержанность, чтобы избежать при рассмотрении касающихся Суда изменений хотя бы создания впечатления в предпочтении личных интересов судей", — указывается в Мнении.
В связи с третьим вопросом Венецианская комиссия сочла, что то, что принятые уполномоченным органом нормы и решения могут быть аннулированы новым решением, принятым тем же органом по той же процедуре, является общим принципом публичного права.
Венецианская комиссия вне рамок анализа представленных правовых вопросов также сделала замечания по некоторым вопросам, которые Правительством были приняты к сведению и всесторонне будут рассмотрены в процессе всеобъемлющих изменений в Конституции.
Обобщая следует отметить, что Венецианская комиссия представила положительное заключение по трем правовым вопросам, выдвинутым властями, подчеркнула легитимную цель предлагаемых решений и их соответствие европейским стандартам.
Правительство Армении выражает благодарность Совету Европы и Венецианской комиссии за эффективное сотрудничество и приложенные усилия, направленные на легитимную цель преодоления в сложившейся ситуации кризиса вокруг Конституционного суда — в соответствии с европейскими стандартами.