Տեղի է ունեցել Անչափահասների արդարադատության խորհրդի հերթական նիստը
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանի գլխավորությամբ հուլիսի 8-ին տեղի է ունեցել  Անչափահասների արդարադատության խորհրդի հերթական նիստը:
Խորհուրդը ստեղծվել է Արդարադատության նախարարության և Միավորված Ազգերի կազմակերպության Մանկական հիմնադրամի հետ համատեղ իրականացվող «Երեխաների համար արդարադատության մատչելիության  բարելավում Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում:
Ողջունելով ներկաներին՝  Արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը  բարձր է գնահատել նորաստեղծ խորհրդի աշխատանքները և նշել, որ տարիներ շարունակ անչափահասների արդարադատության ոլորտը եղել է Արդարադատության նախարարության ուշադրության կենտրոնում: Նրա խոսքով՝  խորհուրդը ստեղծել է մի հարթակ, որի գլխավոր նպատակն է համատեղ ջանքերի օգնությամբ անչափահասների արդարադատությունը  դարձնել առավել արդյունավետ:
Փոխնախարարը տեղեկացրել է, որ միջազգային և ազգային փորձագետների ներգրավմամբ իրականացվել է  օրենսդրության  վերլուծություն երեխաների իրավունքների պաշտպանության բարելավման  և երեխայամետ արդարադատության զարգացման տեսանկյունից և ներկայացրել առաջարկությունների համապատասխան փաթեթը՝ ընդգծելով, որ ազգային և միջազգային փորձագետների կողմից  նախագծվել է հետագա  գործողությունների պլանը:
Նիստի ընթացքում ՀՀ Արդարադատության նախարարության «Իրավախախտում կատարած անձանց վերականգնողական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գայանե Հովակիմյանը  ներկայացրել է 2015 թվականին համակարգում իրականացված ծրագրերը, օրենսդրության վերլուծությունը՝ երեխայի շահերի կամ իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից և ոլորտի վիճակագրությունը:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ Ոստիկանության և հետախուզության վարչության 3-րդ վարչության պետ, գնդապետ Նելլի Դուրյանը և «Երեխաների աջակցության կենտրոն» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Միրա Անտոնյանը ներկայացրել են անչափահասների հանցավորության կանխարգելման ռազմավարության նախագիծը՝ իրականացված ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ:
Հայաստանում ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի Երեխաների պաշտպանության ծրագրերի պատասխանատու Ջորջ Աբաջյանը և Հայաստանում ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի Երեխաների պաշտպանության բաժնի ղեկավար Հայկ Խեմչյանը խորհրդի անդամներին հանգամանալի ներկայացրել են ԵԻԿ (Երեխաների իրավունքների կոմիտե) առաջարկությունները և հանձնարարականները՝ անչափահասների արդարադատության ոլորտի վերաբերյալ:
Հանդիպման ավարտին կողմերը նախնական պայմանավորվածություն են ձեռք բերել ակտիվացնել միջգերատեչական համագործակցությունը և պետություն-քաղաքացիական հասարակություն համագործակցությունը անչափահասների արդարադատության ոլորտին առնչվող հարցերի շուրջ:

Состоялось очередное заседание Совета юстиции несовершеннолетних
8 июля под руководством заместителя Министра юстиции Республики Армения Сурена Крмояна состоялось очередное заседание Совета юстиции несовершеннолетних.
Совет создан в рамках программы "Улучшение доступности юстиции для детей в Армении", совместно осуществляемой Министерством юстиции и Детским фондом Организации Объединенных Наций.
Поприветствовав присутствующих, заместитель Министра юстиции Сурен Крмоян высоко оценил работы вновь созданного фонда и отметил, что на протяжении многих лет сфера юстиции несовершеннолетних находилась в центре внимания Министерства юстиции. По его словам, совет создал площадку, основной целью которой является повышение эффективности юстиции несовершеннолетних при совместных усилиях.
Заместитель Министра сообщил, что с привлечением международных и национальных экспертов был осуществлен анализ законодательства с точки зрения улучшения защиты прав детей и развития нацеленного на детей законодательства и представил соответствующий пакет предложений, подчеркнув, что национальными и международными экспертами спроектирован план дальнейших действий.
В ходе заседания директор ГНКО "Реабилитационный центр правонарушителей" Гаяне Овакимян представила программы, осуществленные в системе в 2015 году, анализ законодательства с точки зрения защиты интересов или прав ребенка и статистику сферы.
В ходе встречи начальник Третьего управления Главного управления уголовного розыска полиции Республики Армения, полковник полиции Нелли Дурян и исполнительный директор фонда "Центр содействия детям" Мира Антонян представили проект стратегии предотвращения преступности несовершеннолетних, осуществленный при содействии с ереванским офисом ОБСЕ.
Ответственный за Программы по защите детей детского фонда ООН в Армении Джордж Абаджян и руководитель Отдела по защите детей детского фонда ООН в Армении Айк Хемчян подробно представили членам совета предложения и поручения КПР (Комитет по правам ребенка) относительно сферы юстиции несовершеннолетних.
В завершение встречи стороны достигли предварительной договоренности активизировать межведомственное сотрудничество и сотрудничество государство-гражданское общество вокруг вопросов, касающихся сферы юстиции несовершеннолетних.