Արդարադատության նախարարի տեղակալը մասնակցել է խոսքի և մամուլի ազատությանը նվիրված աշխատաժողովին
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարի տեղակալ Արտակ Ասատրյանը դեկտեմբերի 8-ին մասնակցել է «Տեխնիկական աջակցության և տեղեկատվության փոխանակման գործիք» (TAIEX) ծրագրի շրջանակներում իրականացվող խոսքի և մամուլի ազատությանը նվիրված աշխատաժողովին:
Միջոցառման նպատակն էր գործնականում բացահայտել լրատվամիջոցների և խոսքի ազատության պաշտպանության, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների մասին եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածի երաշխիքները, որը Հայաստանը վավերացրել է 2002 թվականին և մի շարք փոփոխություններ կատարել ազգային օրենսդրության մեջ և իրավակիրառ պրակտիկայում:
Աշխատաժողովին մասնակցել են նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, Շվեդիայի արդարադատության նախարարության Ոստիկանության հարցերով բաժնի տնօրեն Նիլս Հաննինգերը, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի փորձագետներ և այլք:
Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ և ՄԻԵԴ-ում ՀՀ լիազոր ներկայացուցչի տեղակալ Արտակ Ասատրյանը բարձր է գնահատել ծրագրի շրջանակներում իրականացված աշխատանքները և նշել, որ մեր հասարակությունում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, սոցիալական ցանցերի, ինչպես նաև մեդիա ոլորտի ամենօրյա զարգացմանը զուգընթաց խոսքի և մամուլի ազատության իրավունքը ձեռք է բերում նոր կարևորություն և որակ:
Արտակ Ասատրյանը հավելել է, որ պետության խնդիրը, որպես հասարակական կյանքի կազմակերպման յուրահատուկ մեխանիզմ, ազատ արտահայտվելու իրավունքի համար նպաստավոր պայմաններ ապահովելն ու, անհրաժեշտության դեպքում, համաչափ  սահմանափակումներ կիրառելն է:
Նախարարի տեղակալն անդրադարձել է նաև Հայաստանում անցկացված սահմանադրական բարեփոխումների ընթացքում ազատ արտահայտվելու իրավունքի հետ կապված նոր և առավել հստակ երաշխիքներին և դրանց սահմանափակման սպառիչ հիմքերին՝ ընդգծելով, որ չափազանց կարևոր էր այդ ոլորտը կարգավորող մարմնի՝ Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի կարգավիճակի հստակեցումը, դրա անդամների ընտրության առավել արդյունավետ մեխանիզմների ներդրումը, ինչպես նաև նրանց ներկայացվող առավել խիստ պայմանների սահմանումը:
Փոխնախարարն իր խոսքում կարևորել է աշխատաժողովի անցկացումը՝ նկատի ունենալով, որ այն բավական լավ հնարավորություն և հարթակ է ոլորտում առկա բացերը վեր հանելու, թերությունների վերացման ուղղությամբ մտքեր փոխանակելու և ի վերջո այս ոլորտի մարտահրավերների հաղթահարման համար օրենսդրական և պրակտիկ հետագա աշխատանքներն ուրվագծելու համար:
ՀՀ արդարադատության նախարարության իրավական ապահովման վարչության պետ Բագրատ Ղազինյանն անդրադարձել է Հայաստանում խոսքի և մամուլի ազատության չափանիշներին և ներկայացրել այդ բնագավառում տեղի ունեցած հիմնական իրավական զարգացումները: Մասնավորապես՝ նա կարևորել է զանգվածային լրատվության, ինչպես նաև տեղեկատվական այլ միջոցների ազատության երաշխավորման վերաբերյալ սահմանադրաիրավական կարգավորումները, որոնց շրջանակներում սահմանադրական ամրագրում է ստացել նաև կարգավորում իրականացնող պետական մարմնի կարգավիճակը՝ դրան բնորոշ հիմնական հարցադրումներով: Բագրատ Ղազինյանի գնահատմամբ, այս բնագավառում կատարված փոփոխություններն իրենց լրջագույն ազդեցությունը կունենան բնագավառի նկատմամբ՝ երաշխավորելով ՀՀ Սահմանադրության դրույթների լիարժեք իրացումը:
Միջոցառման ընթացքում ներկաներն անդրադարձել են Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների մասին եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածին, օրենսդրության մեջ և իրավակիրառ պրակտիկայում խոսքի և մամուլի ազատության եվրոպական չափանիշների ներառմանը, պահպանմանն ու այլ հարցերի:

Deputy Minister of Justice participated in the Workshop on Freedom of Expression and Media
On 8 December, Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Artak Asatryan participated in the Workshop on Freedom of Expression and Media held within the framework of the "Technical Assistance and Information Exchange Instrument" (TAIEX) Programme.
The event was aimed at identifying the guarantees for the protection of freedom of expression and media in practice and those provided for by Article 10 of the European Convention on Human Rights and Fundamental Freedoms which the Republic of Armenia ratified in 2002 and made a number of amendments to the national legislation and law-enforcement practice.
Head of the Delegation of the European Union to Armenia, Ambassador Piotr Switalski, Head of the Division for Police Issues of the Ministry of Justice of Sweden Nils Hänninger, as well as experts of the European Court of Human Rights and others were also present at the workshop.
Greeting the attendees, Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia and Deputy Representative of the Republic of Armenia before the European Court of Human Rights Artak Asatryan highly appreciated the activities carried out within the scope of the Programme and noted that the right to freedom of expression and media — along with the day-to-day development of information technologies, social networks, as well as the media field in our society — is becoming more important and a new quality is being conveyed.
Artak Asatryan added that the objective of the State as a specific mechanism for the organisation of social life should be to ensure favourable conditions for the right to freedom of expression and, where necessary, to apply proportionate restrictions.
The Deputy Minister also referred to the new and more distinct guarantees for the right to freedom of expression and the exhaustive grounds for their restriction during the constitutional reforms implemented in Armenia, emphasising that clarification of the status of the body regulating this field, namely, the Commission on Television and Radio, the introduction of more effective mechanisms for the selection of its members, as well as the establishment of stricter requirements for them was of vital importance.
In his speech, the Deputy Minister attached importance to the conduct of the workshop, noting that it served as a very good opportunity and a platform to identify the shortcomings of the field, exchange ideas about the ways to address the deficiencies and eventually outline future legislative and practical actions for the purpose of overcoming the challenges in the field.
Head of the Division for Legal Support of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia Bagrat Ghazinyan touched upon the standards of freedom of expression and media in Armenia and presented the major legal developments in this field. In particular, he attached importance to the constitutional and legal regulations on guaranteeing the freedom of mass media and other means of information within the scope of which the status of the regulatory body, with its inherent questions, had been constitutionally stipulated. According to Bagrat Ghazinyan, the changes made in this field will have a significant impact on the field, guaranteeing full implementation of the provisions of the Constitution of the Republic of Armenia.
During the event, the attendees also touched upon Article 10 of the European Convention on Human Rights and Fundamental Freedoms, the introduction into the legislation and law-enforcement practice of and compliance with the European standards of freedom of speech and media, and other issues.