Արդարադատության նախարարի տեղակալը մասնակցել է խոսքի և մամուլի ազատությանը նվիրված աշխատաժողովին
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարի տեղակալ Արտակ Ասատրյանը դեկտեմբերի 8-ին մասնակցել է «Տեխնիկական աջակցության և տեղեկատվության փոխանակման գործիք» (TAIEX) ծրագրի շրջանակներում իրականացվող խոսքի և մամուլի ազատությանը նվիրված աշխատաժողովին:
Միջոցառման նպատակն էր գործնականում բացահայտել լրատվամիջոցների և խոսքի ազատության պաշտպանության, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների մասին եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածի երաշխիքները, որը Հայաստանը վավերացրել է 2002 թվականին և մի շարք փոփոխություններ կատարել ազգային օրենսդրության մեջ և իրավակիրառ պրակտիկայում:
Աշխատաժողովին մասնակցել են նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, Շվեդիայի արդարադատության նախարարության Ոստիկանության հարցերով բաժնի տնօրեն Նիլս Հաննինգերը, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի փորձագետներ և այլք:
Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ և ՄԻԵԴ-ում ՀՀ լիազոր ներկայացուցչի տեղակալ Արտակ Ասատրյանը բարձր է գնահատել ծրագրի շրջանակներում իրականացված աշխատանքները և նշել, որ մեր հասարակությունում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, սոցիալական ցանցերի, ինչպես նաև մեդիա ոլորտի ամենօրյա զարգացմանը զուգընթաց խոսքի և մամուլի ազատության իրավունքը ձեռք է բերում նոր կարևորություն և որակ:
Արտակ Ասատրյանը հավելել է, որ պետության խնդիրը, որպես հասարակական կյանքի կազմակերպման յուրահատուկ մեխանիզմ, ազատ արտահայտվելու իրավունքի համար նպաստավոր պայմաններ ապահովելն ու, անհրաժեշտության դեպքում, համաչափ  սահմանափակումներ կիրառելն է:
Նախարարի տեղակալն անդրադարձել է նաև Հայաստանում անցկացված սահմանադրական բարեփոխումների ընթացքում ազատ արտահայտվելու իրավունքի հետ կապված նոր և առավել հստակ երաշխիքներին և դրանց սահմանափակման սպառիչ հիմքերին՝ ընդգծելով, որ չափազանց կարևոր էր այդ ոլորտը կարգավորող մարմնի՝ Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի կարգավիճակի հստակեցումը, դրա անդամների ընտրության առավել արդյունավետ մեխանիզմների ներդրումը, ինչպես նաև նրանց ներկայացվող առավել խիստ պայմանների սահմանումը:
Փոխնախարարն իր խոսքում կարևորել է աշխատաժողովի անցկացումը՝ նկատի ունենալով, որ այն բավական լավ հնարավորություն և հարթակ է ոլորտում առկա բացերը վեր հանելու, թերությունների վերացման ուղղությամբ մտքեր փոխանակելու և ի վերջո այս ոլորտի մարտահրավերների հաղթահարման համար օրենսդրական և պրակտիկ հետագա աշխատանքներն ուրվագծելու համար:
ՀՀ արդարադատության նախարարության իրավական ապահովման վարչության պետ Բագրատ Ղազինյանն անդրադարձել է Հայաստանում խոսքի և մամուլի ազատության չափանիշներին և ներկայացրել այդ բնագավառում տեղի ունեցած հիմնական իրավական զարգացումները: Մասնավորապես՝ նա կարևորել է զանգվածային լրատվության, ինչպես նաև տեղեկատվական այլ միջոցների ազատության երաշխավորման վերաբերյալ սահմանադրաիրավական կարգավորումները, որոնց շրջանակներում սահմանադրական ամրագրում է ստացել նաև կարգավորում իրականացնող պետական մարմնի կարգավիճակը՝ դրան բնորոշ հիմնական հարցադրումներով: Բագրատ Ղազինյանի գնահատմամբ, այս բնագավառում կատարված փոփոխություններն իրենց լրջագույն ազդեցությունը կունենան բնագավառի նկատմամբ՝ երաշխավորելով ՀՀ Սահմանադրության դրույթների լիարժեք իրացումը:
Միջոցառման ընթացքում ներկաներն անդրադարձել են Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների մասին եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածին, օրենսդրության մեջ և իրավակիրառ պրակտիկայում խոսքի և մամուլի ազատության եվրոպական չափանիշների ներառմանը, պահպանմանն ու այլ հարցերի:

Заместитель Министра юстиции принял участие в конференции, посвященной свободе слова и свободе прессы
08/12/2016
Заместитель Министра юстиции Республики Армения Артак Асатрян 8 декабря принял участие в конференции, посвященной свободе слова и свободе прессы и проводимой в рамках программы "Инструмент технического содействия и обмена информацией" (TAIEX).
Целью мероприятия было выявление на практике гарантий защиты свободы СМИ и свободы слова, а также гарантий, указанных в статье 10 Европейской конвенции о защите прав человека и основных свобод, которая была заверена Республикой Армения в 2002 году, вследствие чего были внесены ряд изменений в национальное законодательство и практику правоприменения.
В конференции приняли участие также глава делегации ЕС в Армении посол Петр Свитальский, директор Отдела по вопросам Полиции Министерства юстиции Швеции Нильс Ханнингер, эксперты Европейского суда по правам человека и другие.
Поприветствовав присутствующих на конференции, заместитель Министра юстиции Республики Армения и уполномоченный представитель Республики Армения в ЕСПЧ Артак Асатрян высоко оценил работы, осуществленные в рамках Программы, и отметил, что в нашем обществе параллельно с каждодневным развитием информационных технологий, социальных сетей, а также медиа-сферы право на свободу слова и свободу прессы приобретает новое значение и качество.
Артак Асатрян добавил, что задачей государства как особого механизма организации общественной жизни является обеспечение благоприятных условий для права свободного выражения и применение пропорциональных ограничений в случае необходимости.
Заместитель Министра отметил также появление новых и более четких гарантий, связанных с правом свободного выражения, в ходе проведения в Армении конституционных реформ и исчерпывающие основания для их ограничения, подчеркнув, что чрезвычайно важным являлось уточнение статуса регулирующего эту сферу органа — Комиссии по телевидению и радио, внедрение наиболее эффективных механизмов отбора ее членов, а также установление предъявляемых к ним наиболее строгих требований.
Замминистра в своем выступлении подчеркнул важность проведения конференции, имея в виду, что это предоставляет довольно хорошую возможность и платформу для выявления имеющихся пробелов в сфере, обмена мыслями относительно устранения недостатков и, в конечном итоге, для того, чтобы наметить дальнейшие законодательные и практические работы для преодоления вызовов в этой сфере.
Начальник Управления по правовому обеспечению Министерства юстиции Республики Армения Баграт Казинян отметил стандарты свободы слова и свободы прессы в Армении и представил основные правовые тенденции развития, происходившие в этой сфере. В частности, он подчеркнул важность конституционно-правовых регулирующих норм относительно предоставления гарантии свободы средств массовой информации, а также иных информационных средств, в рамках чего в Конституции был закреплен также статус осуществляющего регулирование государственного органа, с характерными для этого основными вопросами. По оценке Баграта Казиняна, произошедшие в этой сфере изменения окажут на нее серьезное влияние, гарантируя полноценное применение положений Конституции Республики Армения.
В ходе мероприятия присутствующие коснулись статьи 10 Европейской конвенции о защите прав человека и основных свобод, внедрения и сохранения европейских стандартов свободы слова и свободы прессы в законодательстве и практике правоприменения и иных вопросов.