Աշխատանքային քննարկում ՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանության ռազմավարությունից բխող միջոցառումների ծրագրի կատարման վերաբերյալ
26/02/2016
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանն ու ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող/ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Բրեդլի Բուզետտոն այսօր մասնակցել են Մարդու իրավունքների պաշտպանության ռազմավարությունից բխող միջոցառումների ծրագրի կատարման վերաբերյալ աշխատանքային քննարկմանը:
Նախարարը, կարևորելով նման ձևաչափով քննարկումների կազմակերպումը, նշել է, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը կարևորագույն երաշխիք է, որը պետք է մշտապես կատարելագործել ու կայացնել ինստիտուցիոնալ առումով:
Արփինե Հովհաննիսյանը վստահեցրել է, որ Կառավարությունը հետևողական է լինելու, որպեսզի մեր երկրում մարդու իրավունքներն ու ազատությունները, դրանց պաշտպանությանն ուղղված քայլերը լինեն արդյունավետ՝ այդ հարցում կարևորելով նաև միջազգային ու տեղական գործընկերների հետ համագործակցությունը:
ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող/ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Բրեդլի Բուզետտոյի խոսքով՝ մարդու իրավունքներին ուղղված գործողությունների ծրագիրը բավական հավակնոտ է: Նա իր գոհունակությունն է հայտնել ՀՀ կառավարությանն և քաղաքացիական հասարակությանը՝ այդ ծրագրի իրագործման հարցում ներդրած ջանքերի և այս ոլորտում քայլ առաջ անելու համար և շնորհակալություն հայտնել Արդարադատության նախարարությանը՝ աշխատանքներն արդյունավետ համակարգելու համար:
Երկօրյա աշխատանքային քննարկմանը մասնացում են ինչպես Կառավարության, այնպես էլ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:

Workshop on the implementation of Plan of Action deriving from the Strategy on Human Rights Protection
26/02/2016
Today, Minister of Justice of the Republic of Armenia Arpine Hovhannisyan and UN Resident Coordinator/UNDP Resident Representative Bradley Busetto partook in the workshop on the implementation of the Plan of Actions deriving from the Strategy on Human Rights Protection.
Stressing the importance of organising discussions in such a format, the Minister noted that the human rights protection is the most important guarantee which must be continually improved and established institutionally.
Arpine Hovhannisyan assured that the Government will be consistent in ensuring the effectiveness of human rights and freedoms as well as steps aimed at the protection thereof, also stressing the importance of co-operation with international and local partners in this regard.
According to UN Resident Coordinator/UNDP Resident Representative Bradley Busetto, the Plan of Actions aimed at human rights is rather ambitious. He expressed his satisfaction with the Government of the Republic of Armenia and the civil society for the efforts made in the implementation of that programme and taking a step forward in this sector and extended thanks to the Ministry of Justice for co-ordinating the activities in an effective way.
Representatives of both the Government and non-governmental organisations participated in the two-day workshop.